Technika price action (PA) polega na analizie zachowań ruchów samej ceny w czasie. Postawą działań jest przejrzysty świecowy wykres cenowy. Nie włącza się tu badania żadnych innych czynników – reguł wynikających z matematyki czy specjalnych wskaźników. Dzięki temu zajmujemy się najważniejszym elementem analizy technicznej, czyli ceną. Sprawdź, co warto wiedzieć o tradingu price action!
Czym jest price action?
Price action, czyli akcja cenowa, to podejście, w którym wskazujemy, że wszystko, co musimy wiedzieć o rynku, zawarte jest w cenie. Traderzy posługujący się tą popularną techniką wierzą, że aktualna cena doskonale odzwierciedla stan wiedzy, przekonania, a także działania uczestników rynku. W przypadku wzrostu ceny rynek kontrolują kupujący, w przypadku spadków – kluczowi są sprzedawcy.
W price action tym, co generuje sygnały, jest właśnie cena. Takie podejście jest często wybierane przez traderów, którzy nie śledzą np. zdarzeń fundamentalnych czy innych czynników, ponieważ wierzą, że cena zawiera już wszystkie zmienne. Warto dodać, że na tym podejściu bazują bardzo zróżnicowani uczestnicy rynku – od mniejszych i większych inwestorów detalicznych, przez różnego rodzaju instytucje, aż do dużych graczy, w tym np. funduszy.
Price action mimo popularności i wielu zwolenników ma też przeciwników. Ich główne zastrzeżenia dotyczą m.in. subiektywności price action. W końcu w tej samej sytuacji różni inwestorzy mogą mieć różne punkty widzenia! Ponadto wiele osób stwierdza, że ceny są z natury chaotyczne i nie ma możliwości, żeby trafnie przewidzieć ich ruchy.
Analiza price action – zalety i wady
Podejście oparte na price action ma liczne zalety. Przede wszystkim inwestorzy cenią tutaj łatwość wyszukiwania informacji na wyjątkowo przejrzystych wykresach. To czyni tę metodę znacznie ułatwioną. Nie trzeba tu analizować np. wykresów ze złożonymi funkcjami. Wystarczy jeden rzut oka np. na własny smartfon i już wiesz, jak prezentuje się PA – bez konieczności instalowania skomplikowanych programów. Ponadto wiele osób wskazuje na bardzo logiczne podstawy, którymi należy się kierować w przypadku price action. Dzięki temu podejście wydaje się być często bardzo racjonalne.
Co więcej, akcja cenowa to metoda, która doskonale sprawdza się szczególnie na wysokich interwałach czasowych używanych m.in. przez banki. Decydując się na skorzystanie z tego sposobu analizy rynku, można określić, jak duzi gracze rynkowi zachowywali się w konkretnych sytuacjach. Pozwala to przewidywać, jakie będą ich posunięcia w podobnych warunkach rynkowych w przyszłości.
W price action można też z łatwością zidentyfikować powtarzające się wzory rynkowe. Wystarczy tylko poznać pewne prawidłowości, które rządzą rynkiem i oczekiwać ich prawdopodobnego powtórzenia się. Dobrym przykładem jest moment, w którym podczas trendu wzrostowego następują po sobie naprzemiennie wyższe szczyty i wyższe dołki. W przypadku trendu spadkowego obserwujemy niższe szczyty i niższe dołki.
Do głównych wad podejścia PA należy zaliczyć sytuacje, gdy na rynku pojawia się spory szum i wiele mylnych sygnałów. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy nie mamy do czynienia z konkretnie zarysowanymi trendami. Ponadto PA wyróżnia się wspominaną już subiektywnością, co może być przeszkodą szczególnie dla początkujących graczy rynkowych. Warto nadmienić, że nie ma też danych, które jednoznacznie potwierdzałyby skuteczność price action, co może wpływać na uznanie tej metody jako czysto spekulacyjnej.
Price action – strategie
W price action inwestorzy skupiają się na tym, jak kształtują się świece japońskie, które świetnie odwzorowują zachowania cen bez zniekształcania rynku. Stąd też ważnym punktem do oceny akcji i reakcji cenowej jest tutaj umiejętność czytania wykresów. Trader musi zwrócić uwagę na relację poszczególnych cen. Należy więc trafnie odczytywać stosunek cen otwarcia, zamknięcia, a także cen minimalnej i maksymalnej, a także brać pod uwagę jedną lub kilka świec. Stworzą one bowiem różnego rodzaju schematy (np. objęcie bessy, objęcie hossy), które w przypadku PA mogą być powtarzalne.
Obserwowanie układów cenowych musi odnosić się także do tego, w którym miejscu formacje price action się pojawiają. Analizując PA, nie sprawdzamy jedynie relacji cen otwarcia, zamknięcia, minimalnej i maksymalnej, ale staramy się uwzględnić szerszy kontekst rynkowy. Należy więc zwrócić uwagę na kilka lub kilkanaście świec, które poprzedzają wyłapany przez nas układ cenowy. Ponadto ważny jest czas trwania poszczególnych fal na wykresach.
Price action to ruch ceny wybranego przez nas instrumentu pokazany na wykresie w dowolnym przedziale czasowym. Niekiedy nawet niewielka zmiana może być istotna i w dłuższym horyzoncie czasowym zwiastować duże ruchy giełdowe. Co ważne, PA opiera się na ludzkich zachowaniach i instynktach, które czasem zachowują pewną cykliczność. Decyzje są więc zazwyczaj bardzo podobne (bo wynikające z logiki), co czyni trading price action chętnie wybieranym instrumentem do przewidywania rynku.
Jeśli interesuje Cię analiza price action lub chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat tradingu – dołącz do platformy e-learningowej Ava Trade School. Zyskaj dostęp do wielu ciekawych bloków tematycznych, a także kilkudziesięciu godzin nagrań wideo, które pomogą Ci zrozumieć, czym jest rynek Forex! Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.