Inwestorzy szturmują rynek akcji w Polsce. Obroty gwałtownie wzrosły względem zeszłego roku. Podobna sytuacja ma miejsce w USA, gdzie preferencja akcji wobec innych aktywów jest rekordowa. Czy to przegrzanie rynku czy nowa normalność?
Ogromny wzrost aktywności na GPW
Polska giełda cieszyła się olbrzymim wzrostem aktywności inwestorów w maju. Akcje zmieniały właściciela przeciętnie o blisko połowę częściej niż przed rokiem, pokazują świeże dane przekazane przez GPW.
W ubiegłym miesiącu obroty akcjami na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie osiągnęły poziom 32,8 mld PLN. Jest to wzrost o 48,1% rok do roku.
Tak duży wzrost świadczy o znacznie zwiększonym zainteresowaniu inwestorów polskim rynkiem akcji. Czy jest się czemu dziwić? Koniunktura w Polsce jest zaskakująco dobra, a prognozy zapowiadają świetlaną przyszłość naszej gospodarki w kolejnych dwóch latach.
Według zapowiedzi Morgan Stanley, gospodarka Polski powinna wzrosnąć w ujęciu realnym o 3,2% w 2024 roku, a potem o 3,8% rok później. Te wskaźniki makroekonomiczne robią wrażenie. Podobnie jak zwiększony obrót na GPW.
Jeszcze większy wzrost obserwowany jest w przypadku średniego dziennego obrotu akcjami na GPW. Wyniósł on 1,64 mld PLN w maju 2024 roku. To o 55,5% więcej niż przed rokiem.
Zwiększone obroty mają związek z hossą na GPW. W 2024 roku notowania indeksu WIG zyskały już 8,7% po zwyżce o ponad 36% w 2023 roku.
Trudno ocenić czy to symptom przegrzania rynku. Jednak warto pamiętać o tym, że wzrost aktywności handlowej może wiązać się z nadmiernym optymizmem inwestorów, co może prowadzić do korekty notowań.
Z drugiej strony, rynkowa maksyma głosi, że “trend jest twoim przyjacielem”. Gdy rynek rośnie, możliwe są dalsze wzrosty. Jedno jest pewne: sentyment jest zdecydowanie byczy. Nie tylko w Polsce, ale także w USA, pokazują dane
Rekordowy poziom inwestycji w akcje na największym rynku świata
Podobny obraz rynku akcji kształtuje się w Stanach Zjednoczonych. Tam inwestorzy również szturmują giełdę.
Obecnie, ponad połowa inwestycji w USA jest ulokowana w akcjach. Na inwestowanie na rynku akcji inwestorzy przeznaczają przeciętnie 52% swojego portfela, co jest najwyższą wartością w historii.
Wcześniej, tylko raz ten udział przekraczał 50%. Było to 51% w 1999 roku. Innymi słowy, w 2024 roku alokacja inwestorów w amerykańskie akcje osiągnęła najwyższy poziom w historii.
Od 2022 roku, czyli w 2 lata, odsetek ten wzrósł o około 7 punktów procentowych. To w dużej mierze efekt wzrostu notowań giełdowych indeksów. Od października 2023 roku indeks S&P 500 wzrósł o 29%. Jednak Inwestorzy nie rebalansowali portfeli i cieszą się, że ich giełdowe walory mocno zyskują.
Tekst przygotował FXMAG