- W Polsce jednak nie oczekuje się podobnego efektu — eksperci nie przewidują wyraźnego wzrostu popytu.
Czy obniżki stóp procentowych rozkręcą popyt na nieruchomości?
„Spadek stóp procentowych w 2025 roku nie przełoży się istotnie na wzrost popytu na nieruchomości” – wynika z raportu Santander Bank Polska.
Nie widzimy perspektyw dla wyraźnego wzmocnienia popytu na rynku mieszkaniowym w krótkim horyzoncie. Wzrost dochodów ludności, jakkolwiek utrzyma się na solidnym poziomie w 2025 r., to jednak będzie wyraźnie wolniejszy.
Podobnie sytuacja wygląda w szerszym horyzoncie czasowym. Eksperci zauważają, że rynek już od długiego czasu wycenia możliwość obniżek stóp procentowych w Polsce. “5-letnie stawki IRS znajdują się poniżej stawki WIBOR już po początku 2023 r.”
Oznacza to, że obniżki stóp procentowych zostały już uwzględnione w wycenach kredytów o stałej stopie procentowej, które dominują na rynku nowych kredytów hipotecznych.
“Obecnie zakładamy, że pod koniec 2025 roku stawki WIBOR będą o 120 punktów bazowych niższe niż na koniec 2024 roku. A stawki o 95 punktów niższe. Przy zachowaniu obecnej struktury popytu na kredyty o stałej i zmiennej stopie oznaczałoby to spadek oprocentowania o ok. 1 punkt procentowy” – czytamy w analizie.
Analitycy z Santander zwrócili również uwagę na możliwe szybsze obniżki stóp procentowych przez NBP. Jednak, według ich opinii, nie powinno to wpłynąć na wzrost popytu:
Gdyby RPP zaczęła obniżać stopy szybciej niż zakłada to rynek, to naszym zdaniem byłoby to spowodowane rozczarowującymi danymi gospodarczymi. Co też niekoniecznie oznaczałoby impuls dla wzrostu popytu na mieszkania.
Raport podkreśla, że jednym z głównych czynników hamujących popyt jest malejąca dostępność mieszkań. Mierzy się ją jako liczbę metrów kwadratowych, które można kupić za przeciętne wynagrodzenie.
W 2019 roku za średnie roczne wynagrodzenie w Polsce można było kupić 8,8 mkw. mieszkania, natomiast w II kwartale 2024 roku jedynie 7,3 mkw. „Spadek dostępności finansowej mieszkań w ostatnim czasie staje się jeszcze bardziej widoczny, gdy uwzględni się zmiany stóp procentowych, a zatem kosztu finansowania kredytem hipotecznym. Według naszych obliczeń rata kredytu na 60-metrowe mieszkanie (raty stałe) wzrosła z ok. 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w I kw. 2021 r. do 64 proc. w III kw. 2022 r. Obecnie wynosi ona ok. 55 proc.”
Tekst przygotował FXMAG