- Odnotowano też blisko 5-procentowy wzrost wniosków o zawieszenie działalności
- Bez konkretnych działań ze strony rządu sytuacja może ulec pogorszeniu
Coraz mniej wniosków o zamknięcie jednoosobowych działalności gospodarczych!
Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) wynika, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów bieżącego roku do rejestru CEIDG wpłynęło niemal 142 tysiące wniosków o zamknięcie jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Jest to o 2,2% mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku, gdy liczba takich wniosków przekroczyła 145 tysięcy.
Grzegorz Kostrzewa z Kancelarii Restrukturyzacyjnej ProPrawni wskazał, że jednym z czynników wpływających na poprawę sytuacji jest mniejsza niepewność w prowadzeniu działalności gospodarczej. „Część przedsiębiorców zdążyła się już przystosować do podwyżek cen energii, paliwa czy wzrostu płacy minimalnej”. Dodał jednak, że badania pokazują mimo wszystko pesymistyczne nastawienie przedsiębiorców do dalszego prowadzenia działalności. Głównym problemem przestaje być dla nich niepewność, a stają się nim wysokie koszty działalności.
Podobnego zdania jest Adrian Parol, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny. Również wskazał na lepsze warunki dla JDG, dodając, że sytuacja gospodarcza – w przeciwieństwie do wcześniejszego okresu – nie pogarsza się. Tak samo jest z inflacją. Nadmienił też fakt, że ustawodawca przestał zaskakiwać przedsiębiorców niespodziewanymi zmianami w prawie.
Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zawieszenie działalności
Z danych MRiT wynika, że w trzech kwartałach bieżącego roku do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpłynęło 282,4 tys. wniosków o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To wzrost o 4,6% w porównaniu do 270 tys. przypadków w tym samym okresie 2023 roku.
Mec. Adrian Parol zauważył, że firmy nie zamykają się nagle, lecz najpierw są zazwyczaj zawieszane. Decyzję o trwałym zamknięciu podejmuje się dopiero przy braku perspektyw na poprawę.
W jego opinii drobni przedsiębiorcy mogą w ten sposób zoptymalizować koszta, gdyż zawieszenie JDG umożliwia zamrożenie niektórych wydatków. Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjnego z kancelarii prawa gospodarczego GKPG powiedział, “że spora liczba tych podmiotów potem się odwiesza i ponownie wraca do obrotu”. Zatem, według niego “ten wzrost raczej nie powinien być alarmujący”.
Tekst przygotował FXMAG