6 szarych łabędzi Nomury
Analitycy Nomury zaprezentowali ostatnio sześć scenariuszy, które mogą mieć bardzo istotny wpływ na światowe finanse oraz gospodarkę. Ich prawdopodobieństwo zdaniem ekspertów jest niskie, ale jednocześnie nie aż tak, by całkowicie nie brać pod uwagę takiego rozwoju zdarzeń. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka wyglądają naprawdę zaskakująco. W kilka miesięcy wiele może się jednak zmienić.
Krach na akcjach Nvidii
Analitycy Nomury pośród swoich „szarych łabędzi” umieścili scenariusz, w którym Nvidia zalicza poważny giełdowy krach. W chwili obecnej to niemalże nie do pomyślenia, bo mało która spółka rozwija się aż tak prężnie. Nvidia jest bowiem przodownikiem wytwarzania chipów, które są niezbędne do rozwoju AI. Jej hurtowymi klientami są teraz tacy giganci jak Oracle czy Microsoft.
Negatywnego scenariusza trudno dopatrywać się także na podstawie ostatnich wyników spółki. Jej raport za 3 kwartał tego roku mógł robić na inwestorach i akcjonariuszach niemałe wrażenie. Nvidia w tym okresie zwiększyła swoje przychody o 94% względem tego samego okresu w roku ubiegłym. Przełożyło się to na zysk netto spółki rzędu 19,3 miliarda dolarów.
Kurs cen akcji Nvidii
Źródło: Trading View
A jak radziła sobie na giełdzie? Cena akcji spółki od początku tego roku skoczyła o aż 194%! Na tym nie koniec imponujących liczb. Nvidia może pochwalić się bowiem jeszcze jednym wyczynem. W tym roku została spółką o największej kapitalizacji na świecie. Ta sięgnęła poziomu 3,61 biliona dolarów. Jej potencjalny kryzys, choć na ten moment trudny do uwierzenia, mógłby więc bardzo namieszać w branży high-tech oraz AI.
Implozja carry trade
Niektóre spółki w swoich działaniach decydują się na tzw. carry trade, czyli pożyczanie pieniędzy w walucie, która jest objęta niskimi stopami procentowymi, aby inwestować w aktywa z wyższymi stopami zwrotu. Analitycy Nomury prognozują, że w przyszłym roku może dojść do takich zmian warunków makroekonomicznych, które znacznie utrudnią ten typ inwestycji.
W efekcie może dojść do implozji, którą należy rozumieć jako szybki spadek wartości inwestycji, których realizacji rozpoczęła się dzięki carry trade. Taki scenariusz mógłby znacząco skomplikować życie wielu spółkom.
USA 10YY > 6%
Ten scenariusz odnosi się z kolei do rentowności amerykańskich obligacji skarbowych o terminie zapadalności 10 lat. Taka prognoza sugeruje, że koszt pożyczania pieniędzy przez rząd USA może znacząco wzrosnąć.
To z kolei może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla inwestorów, ale także zwyczajnych Amerykanów. W takich sytuacji należy się bowiem spodziewać m.in. większych kosztów kredytowych. Tyczy się to zarówno ogromnych pożyczek zaciąganych przez spółki na poczet inwestycji, jak i zwykłych kredytów konsumenckich, na które decydują się obywatele USA.
Chińskie stymulacje fiskalne okażą się nieskuteczne
W ostatnich miesiącach Państwo Środka wypuszczało kilka pokaźnych pakietów finansowych, które miały stymulować tamtejszą gospodarkę i rynek akcyjny. 800 miliardów juanów przeznaczono inwestorom i bankom, a aż 10 bilionów juanów przekazano samorządom walczącym z ukrytym długiem lokalnym. Jednocześnie rząd zapowiedział, że na tym nie poprzestanie. Planowane są kolejne transze takich stymulacji.
Tekst przygotował FXMAG