Carry trade to przykład jednej z licznych inwestycji spekulacyjnych. Polega na pożyczaniu walut o niskim oprocentowaniu i inwestowaniu uzyskanych środków w waluty z wyższymi stopami procentowymi. Wynikiem carry tradingu ma być zarobek na powstałej różnicy. W dalszej części tekstu w szczegółach wyjaśniamy, co jest carry trade i z czym się wiąże. Koniecznie przeczytaj, jeśli rozważasz tego rodzaju inwestycję.
Carry trade – definicja
Carry trading to długoterminowa strategia inwestycyjna, która polega na pozyskiwaniu finansowania w walucie o niskiej stopie procentowej, aby lokować te środki w uważanych za bezpieczne instrumentach w innej walucie o wyższej rentowności.Inwestor (zazwyczaj duży i mogący zainwestować większe środki) aktywnie korzysta z różnic w oprocentowaniu, które w założeniu mają gwarantować duże zwroty.
Strategia carry trade sprawdza się, gdy otoczenie makroekonomiczne jest dość stabilne, co oznacza, że zarówno rynek pieniądza, jak i walutowy są w odpowiedniej do oczekiwań inwestora kondycji. Często główną zależnością wykorzystywaną w carry tradingu jest fakt, że waluty krajów o wysokich stopach procentowych mają tendencję do umacniania się.
Oczywiście proces nie jest pozbawiony ryzyka – chociażby ze względu na zmiany walutowe. Dlatego obowiązują tu takie same zasady ogólne:
1. Należy mieć świadomość ryzyka – inwestycje na rynku finansowym zawsze związane są z możliwością utraty środków.
2. Nigdy nie należy inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić.
3. Nigdy nie należy inwestować w instrumenty, których nie rozumiemy – nie należy nikomu pozwolić aby myślał za nas.
Carry trade – co to jest i jak wygląda w praktyce?
Przykładem carry tradingu może być sytuacja, gdy trader pożycza japońskie jeny po koszcie oscylującym wokół 0% (rząd Japonii utrzymuje niskie stopy procentowe). Następnie zamienia je na dolary i deponuje na lokacie z oprocentowaniem 3%. Prosty rachunek pokazuje, że jeśli stopa procentowa nie ulegnie zmianie, jego pasywny zarobek z carry tradingu to nawet ok. 3% w skali roku.
Jak wskazuje powyższy przypadek, carry trading może być bardzo ciekawą opcją inwestycyjną. Dla maksymalizowania zysków wielu traderów posiłkuje się tutaj także dźwignią finansową. Nawet niewielki lewar (np. 10:1) jest w stanie zwiększyć zyski z 3% do 30%. Oczywiście rozwiązanie to może nieść ryzyko poważnej straty w przypadku, gdy nastąpi tąpnięcie na parze walutowej USD/JPY i dolar spadnie w stosunku do jena.
W transakcjach z dźwignią finansową nawet małe ruchy cenowe mogą prowadzić do dużych strat. Z tego względu carry trading zwykło się uważać za handel czysto spekulacyjny.
Jak stosować carry trading?
Carry trading bazuje na różnicy kursowej występującej między walutą X a walutą Y. To tzw. swap, czyli koszt odzwierciedlający różnicę między stopami procentowymi walut.
Walutami handluje się w parach (np. wspomniana wcześniej para USD/JPY), więc każdorazowo należy pożyczyć jedną walutę, aby kupić inną. W grę wchodzi więc z jednej strony stopa procentowa, jaką płacisz za otrzymanie pożyczki, z drugiej – odsetki otrzymane na kupionej walucie.
Tutaj mogą mieć miejsce dwa scenariusze:
- Różnica między tym, co płacisz a otrzymujesz jest dodatnia – swap jest zyskowny.
- Różnica między tym, co płacisz a otrzymujesz jest ujemna – swap przynosi straty (płacisz więcej odsetek niż to, co otrzymujesz).
Utrzymywanie przez dłuższy czas pozycji, która przynosi zyski na samym swapie, pozwala zarabiać realne środki. Im dłużej trwa taka passa, tym zyski są większe, dlatego carry trading zwykło się określać strategią długoterminową. Dłuższe trzymanie pozycji z dodatnim swapem, to wyższy zysk.
Oczywiście jeśli rynek zacznie poruszać się w innym kierunku niż ten zakładany, możesz odnotować straty. Z tego względu wielu inwestorów zabezpiecza się dodatkowo m.in. przez odpowiednio ustawione zlecenia stop loss.
Carry trading – zalety i ryzyka
Carry trade ma wiele zalet, ale generuje też mnóstwo ryzyk, które mogą okazać się bardzo kosztowne.
Do głównych plusów strategii carry trading zalicza się m.in. możliwość zarabiania na wyraźnych lukach rynkowych. Inwestor czerpie tu bowiem korzyści z naturalnie występujących różnic w oprocentowaniu walut różnych państw. Ponadto inwestowanie pożyczonych pieniędzy w stosunkowo bezpieczne instrumenty finansowe takie jak obligacje czy bony skarbowe, dość często owocuje dochodami.
Do elementów obniżających ryzyko (choć nie eliminujących go całkowicie!) należy także mała zmienność danej pary walutowej. Jeśli inwestorowi uda się wytypować waluty, które się nią charakteryzują – może mieć szanse na duże zwroty.
Carry trade to w praktyce także liczne niepewności. Jeśli na wybranej parze walutowej pojawi się zmienność kursu, zmniejsza się dysparytet stóp procentowych lub planowane są konkretne interwencje walutowe w celu zatrzymania trendów panujących na rynku walut (korzystnych dla inwestora) – straty mogą się powiększać. Również stopy procentowe w danym kraju mogą zmieniać się w czasie – zaciągając pożyczkę o zmiennym oprocentowaniu, narażamy się na ryzyko tej zmiany.
Z ekonomicznego punktu widzenia warto również wspomnieć o ryzyku stopy procentowej w znaczeniu szerszym – w istocie jest to ryzyko wzrostu tzw. kosztu alternatywnego, który może przekreślić ekonomiczną sensowność inwestycji. Otwierając jakąkolwiek pozycję – zawierając jakąkolwiek transakcję – w istocie mrozimy swoje środki pieniężne, przez co nie możemy ich zainwestować gdzie indziej. Wiąże się to z utratą potencjalnie lukratywnych inwestycji – np. w obligacje rządowe oprocentowane wyżej niż udzielone przez nas finansowanie.
Ponadto carry trading jest strategią trudną do wykonania. Duża liczba zmiennych, w tym np. nieprzewidywalne decyzje banków centralnych, naturalne wahania kursów walutowych czy nawet pojawiające się koszty transakcji (np. dodatkowe prowizje) znacząco obniżają rentowość inwestycji.
Carry trading to zaciąganie pożyczki o niskim oprocentowaniu i reinwestowanie uzyskanych środków w walutę lub produkt o wyższej stopie zwrotu. Choć z pozoru takie działanie może wydawać się bardzo proste, w praktyce wcale takie jest. Carry trade to dość złożona forma inwestycji, która może być wyzwaniem dla niedoświadczonego tradera. Warto zatem dokładnie przeanalizować każdą transakcję którą chcemy zawrzeć i pod żadnym pozorem jej nie zawierać w razie braku zrozumienia.
Chcesz poznać lepiej świat inwestycji? Dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School! Tutaj znajdziesz darmowe porady związane z tradingiem.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.