- Jakie są podstawy takiej prognozy?
- Ile kosztowałoby euro w takim przypadku?
Nowe amerykańskie cła byłyby duża presją na euro
Ogólna opłata celna w wysokości 10% na importowane do USA towary proponowana jest przez startującego w wyścigu prezydenckim Donalda Trumpa. Chce on w ten sposób “chronić amerykański rynek pracy”.
Były prezydent w trakcie swojej kampanii wyborczej zobowiązał się do wprowadzenia takiego rozwiązania, które miałoby polegać na 10% opłacie nałożonej na każdy produkty importowany do USA z zagranicy.
Wpływ na rynku walutowy i kurs walut byłby znaczący, uważają ekonomiści Goldman Sachs:
“Podstawowa amerykańska taryfa celna (w wysokości 10%) oznaczałaby znaczną zmianę w globalnym handlu. Nasi ekonomiści uważają, że byłaby ona poważnie rozważana w republikańskim rządzie” – czytamy w analizie Goldman Sachs.
“Kurs euro do dolara może spaść o blisko 10%. Jeśli Stany Zjednoczone wprowadzą bazowe cło 10% oprócz wyższych ceł na Chiny (rzędu 20%). A inne kraje podejmą działania odwetowe” – dodano.
Amerykański bank opiera swoje szacunki na “regule Taylora”. Co prawda, nie odnosi się ona bezpośrednio do wysokości ceł, ale pomaga przewidywać zmiany kursu walutowego bazując na polityce stóp procentowych banków centralnych jak EBC czy Fed. Na przykład, jeśli Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe, dolar może się umacniać w stosunku do euro. Bo wyższe oprocentowanie przyciąga inwestorów do USA.
“Znaczna część ruchu wynikałaby z wyższych stóp procentowych w USA w odpowiedzi na inflacyjny wpływ ceł. Szacunki te są jednak obarczone pewną dozą niepewności i nie jest jasne, czy decydenci zastosują się do zaleceń reguły Taylora. A nawet czy powinni, ponieważ cła powodują zmiany w poziomie cen” – napisano w analizie Goldman Sachs
“Po pierwsze, odwzorowujemy stopy procentowe w oparciu o ich różnice w przyszłości, więc niekoniecznie ma znaczenie, czy Fed podniesie je w odpowiedzi na wprowadzone cła. To, co ma znaczenie, to alternatywny scenariusz wobec tego, który obecnie wyceniają rynki finansowe”
Tekst przygotował FXMAG