Spółka Coal Energy – która zajmowała się wydobyciem węgla na Ukrainie – ogłosiła nową strategię rozwoju opartą na trzech filarach. W pierwszy dzień po publikacji notowania wystrzeliły w górę o 30%.
Coal Energy liderem wzrostów na GPW
Kurs akcji Coal Energy w poniedziałek zyskuje ponad 29% i wspina się do poziomu 1,50 PLN. Tak wysoko notowania były po raz ostatnio przed czterema miesiącami w lipcu.
W piątek 10 listopada zarząd Coal Energy przedstawił strategię rozwoju spółki na lata 2023-2026. W wyniki działań wojennych na Ukrainie, biznes firmy mocno ucierpiał.
Od 2014 roku spółka utraciła 7 z 10 kopalń, a także 2 zakłady wzbogacające. Powodem była okupacja większości obwodu donieckiego przez Rosję od 2014 roku.
Przyjęcie nowej strategii motywowały również utrudnienia związane z działaniami wojennymi prowadzonymi od lutego 2022 roku w pobliżu kopalń nadal należących do Coal Energy.
Jak czytamy w komunikacie, spółka ucierpiała także na destabilizacji wewnętrznego rynku węgla i infrastruktury energetycznej Ukrainy wskutek rosyjskich ataków
Długoterminowa strategia rozwoju Coal Energy na lata 2023-2026 opierać ma się na trzech filarach: wydobyciu węgla koksującego na Ukrainie, świadczeniu usług wydobywczych w Europie oraz rozwoju wydobycia surowców krytycznych w Europie i na Ukrainie.
Trzy filary strategii – szczegóły
W ramach pierwszego filaru, Coal Energy wymienia między innymi ponowne uruchomienie wydobycia węgla koksującego w kopalni w Torecku po zakończeniu działań wojennych. Spółka chce odegrać również kluczową rolę w zapewnienie wydobycia węgla koksującego jako podstawowego surowca dla odbudowującego się przemysłu metalurgicznego na Ukrainie. Miałoby się to odbyć przy jednoczesnej poprawie efektywności wydobycia.
Drugi filar spółki to wizja świadczenie usług górniczych w Europie. W jego ramach, ma być utworzona lub zakupiona spółka w jednym z krajów UE, która będzie świadczyć usługi górnicze dla przedsiębiorstw działających w Europie.
Trzeci filar to rozwój wydobycia surowców krytycznych w Europie i na Ukrainie.
W oparciu o wiedzę i doświadczenie kadry, Coal Energy chciałby uzyskać koncesję na prowadzenie wydobycia surowców krytycznych w Europie i na Ukrainie. Oprócz tego, spółka zamierza świadczyć usługi konsultingowe dla firm zewnętrznych w zakresie identyfikacji złóż, uzyskiwania koncesji na wydobycie minerałów, opracowywania projektów wydobywczych czy wsparcia organizacyjnego w Europie i na Ukrainie.
“Ukraina stopniowo dostosowuje przepisy dotyczące wydobycia, przetwarzania i spalania węgla energetycznego do standardów europejskich, a tym samym odchodzi od węgla jako paliwa w perspektywie długoterminowej” – czytamy w komunikacie Coal Energy.
“Długoterminowym celem Strategii Energetyki Węglowej na lata 2023-2026 jest odejście od wydobycia węgla energetycznego na Ukrainie przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału intelektualnego i zasobów Spółki do prowadzenia działalności wydobywczej i wydobycia surowców krytycznych na Ukrainie i w Europie” – dodano.
Coal Energy zadeklarowała również, że chce wziąć aktywny udział w powojennym programie odbudowy Ukrainy.
Tekst przygotował FXMAG