Zmienność stawek najmu mieszkań: spadki i stagnacja
Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, szczególnie w dużych miastach, nie napawa optymizmem. W pierwszej połowie 2024 roku gwałtownie spadła wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomościach komercyjnych w porównaniu do poprzednich lat. Według raportu sporządzonego przez Narodowy Bank Polski w bieżącym roku ich łączna kwota przekracza niewiele ponad 1 mld euro. Co jest najgorszym wynikiem od 2009 roku.

Czynnikiem, który negatywnie oddziałuję na sytuację inwestorów, jest pojawienie się bardziej rentownych możliwości inwestycyjnych. Czytamy w „Raporcie o stabilności systemu finansowego” NBP z grudnia 2024 roku. Oprocentowanie niemieckich obligacji skarbowych, które przez wiele lat było realnie ujemne, wzrosło. Zbliżając się tym samym do poziomu kapitalizacji najlepszych nieruchomości komercyjnych w Europie. W tej sytuacji liczba inwestorów skłonnych do zakupu nowych lub odkupu istniejących obiektów ulega zmniejszeniu. Co może wywołać dalszą presję na spadki cen nieruchomości w UE, a także w Polsce.
Innym czynnikiem, który wpływa na rentowność najmu, jest wzrost kosztów kredytów hipotecznych, napisano w publikacji NBP. Pomimo tego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup mieszkań z przeznaczeniem na wynajem. Wyższe oprocentowanie kredytów sprawia, że obsługa długu staje się bardziej kosztowna niż zyski z najmu. Przewidywania są takie, że w przyszłości sytuacja ta może się pogorszyć, a rentowność inwestycji w nieruchomości może stać się coraz bardziej wątpliwa.
Od trzeciego kwartału 2023 roku rynek biurowy w Polsce powrócił do stanu sprzed pandemii COVID-19
Co związane jest z rosnącymi czynszami najmu powierzchni biurowych. Jednak rozwój pracy zdalnej oraz wzrost popularności zakupów online doprowadziły do spadku popytu na powierzchnie handlowe, a także biurowe, zwłaszcza te w starszych budynkach, które nie spełniają wymagań efektywności energetycznej. Większość firm, zamiast wynajmować duże powierzchnie biurowe w centrach miast, decyduje się na mniejsze lokale, ale położone w lepszych lokalizacjach i bardziej energooszczędne, napisano w raporcie NBP.
Dodatkowym wyzwaniem są rosnące koszty eksploatacji nieruchomości komercyjnych, zwłaszcza starszych obiektów. Wzrost cen energii, usług i towarów, a także wzrost płacy minimalnej, prowadzą do istotnego podniesienia kosztów utrzymania. Wiele budynków nie jest w stanie sprostać nowym wymaganiom, przez co ich wartość rynkowa i atrakcyjność jako powierzchnie najmu spadają.
Tekst przygotował FXMAG