- Jak bardzo Harris zwiększy zadłużenie?
- Jaki wpływ na dług publiczny miałyby propozycje kandydatów?
Zadłużenie Stanów Zjednoczonych jest rekordowe. A będzie jeszcze większe
Czy USA boryka się z kryzysem zadłużenia? Obecnie Stany Zjednoczone znajdują się w gronie najbardziej zadłużonych krajów na świecie. Szacuje się, że dług publiczny wynosi aż 35,8 bln USD. Opracowania wskazują, że nadchodzące wybory prezydenckie mogą dodatkowo pogorszyć tę sytuację.
Z analizy przeprowadzonej przez Komitet na rzecz Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego (Committee for a Responsible Federal Budget) wynika, że propozycje zawarte w programie wyborczym Donalda Trumpa zwiększyłyby dług publiczny Stanów Zjednoczonych znacznie bardziej niż propozycje Kamali Harris.
Do 2035 roku propozycje Trumpa zwiększyłyby zadłużenie USA o 7,5 bln USD. Podczas gdy plan Harris spowodowałby wzrost o 3,5 bln USD, wynika z analizy.
W optymistycznym scenariuszu program Kamali Harris nie wpłynąłby na wzrost deficytu. Natomiast w najgorszym przypadku mógłby go zwiększyć o 8,1 bln USD. Dla Trumpa przewidywany wpływ waha się od wzrostu o 1,45 bln USD. Do nawet ponad 15 bln USD w najgorszym scenariuszu.
Nasz duży i rosnący dług krajowy zagraża spowolnieniu wzrostu gospodarczego, zwiększeniu stóp procentowych i płatności, osłabieniu bezpieczeństwa narodowego, ograniczeniu wyborów politycznych i zwiększeniu ryzyka ostatecznego kryzysu fiskalnego – czytamy w raporcie opublikowanym przez Komitet na rzecz Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego.
Scenariusze pokazują, że po wyborach prezydenckich w USA możliwe jest znaczące poluzowanie polityki fiskalnej. Obecny poziom długu publicznego wynosi 99% PKB, a według prognoz Congressional Budget Office (CBO), jeśli nie nastąpią zmiany w obecnych przepisach, za 10 lat może on wzrosnąć do 125% PKB.
Tymczasem, według Komitetu na rzecz Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego, plan Kamali Harris zwiększyłby dług publiczny do 133% PKB do 2035 roku (wzrost o 8 punktów procentowych). Plan Donalda Trumpa natomiast doprowadziłby do wzrostu długu do 142% PKB w tym samym okresie (wzrost o 17 punktów procentowych).
Tekst przygotował FXMAG