Kilka tysięcy Serbów protestowało dziś w Północnej Mitrovicy w Kosowie z powodu wyłączenia z obiegu serbskiego dinara. Decyzja władz w Prisztinie oznacza, że w Kosowie można płacić od teraz wyłącznie w euro.
Dinar był powszechnie używany właśnie w Północnej Mitrovicy – największym mieście w Kosowie zamieszkanym w większości przez Serbów.
Czy to próba wypchnięcia Serbów z Kosowa?
Demonstranci wzywają wspólnotę międzynarodową do reakcji na kroki podejmowane przez rząd Kosowa. 1 lutego wszedł w życie dekret Centralnego Banku Kosowa o możliwości dokonywania transakcji gotówkowych jedynie w obowiązującej w euro i wycofaniu z obiegu serbskiego dinara.
Protestowali głównie Serbowie zamieszkujący Kosowo, oraz osoby pracujące w serbskich instytucjach w Kosowie. Otrzymują one pensję w dinarach. Chodzi o zatrudnionych w bankach, szpitalach, szkołach, na poczcie. Decyzja władz Kosowa to problem także dla emerytów.
„Decyzja o zniesieniu dinara, uniemożliwiająca nam odebranie zasłużonych emerytur, oznacza dosłownie, że odebrano nam chleb” – mówiła zgromadzonym Duszanka Ćorović ze stowarzyszenia serbskich emerytów
Co ważne, nie było kampanii poprzedzającej decyzję Prisztiny ani odpowiednio długiego okresu przejściowego przed wyeliminowaniem dinara. Władze Serbii określiły decyzję władz Kosowa „próbą wypchnięcia Serbów z Kosowa”.
Kosowski premier Albin Kurti zapewnił, że Serbowie uzyskają odpowiedni okres na przystosowanie się do zmian. Podkreślił jednak, że decyzja banku centralnego nie zostanie cofnięta ani zmieniona.
Przypomnijmy, że Belgrad nigdy nie uznał niepodległości Kosowa i nadal uważa je za serbską prowincję. Unia Europejska i Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie faktem wejścia w życie zakazu posiadania dinara, gdyż to może zwiększyć napięcia w i tak już niestabilnym regionie i wezwały do konsultacji i opóźnienia wprowadzenia zakazu.
UE pośredniczyła w negocjacjach między Serbią a Kosowem w celu normalizacji ich stosunków, ale rozmowy wykazały powolny postęp. Obawy o niestabilność na Bałkanach w ten sposób powoli odżywają.
Euroizacja to krok w dobrą stronę
Jak można patrzeć na decyzję Centralnego Banku Kosowa z czysto ekonomicznego punktu widzenia?
Tekst przygotował FXMAG