Ceny kakao – prognoza
Michał Stajniak (XTB):Pierwsza połowa roku należała przede wszystkim do kakao, choć wzrost już w drugim kwartale wyraźnie spowolnił, gdyż w pewnym momencie stopa zwrotu od początku roku wynosiła nawet 180%, a w tym momencie jest to nieco ponad 70%. W drugiej połowie jest szansa na dalszą redukcję wzrostu, jeśli perspektywy produkcyjne dla tego rynku się polepszą.
Kurs srebra vs złoto
Michał Stajniak: Bardzo dobrze radziło sobie złoto, nawet pomimo utrzymywania wysokich stóp procentowych. Jest to efekt wielu niepewności geopolitycznych, które będą podtrzymane w drugiej połowie roku. Złoto może zyskiwać, jeśli Fed w końcu zacznie obniżać stopy procentowe, a szansa na złagodzenie komunikacji będzie miała miejsce już podczas wakacji. Wciąż większą zmienność i dalsze perspektywy wzrostu może prezentować srebro
Bogusz Kasowski: Generalnie, na chwilę obecną trudno o jakiś element polityki fiskalnej czy geopolityki obniżający nam znacząco wycenę złota. Istnieje za to spore prawdopodobieństwo, że $2500 za uncję nie będzie zbyt długo ATH.
Eksperci z agencji analitycznej Incrementum: na rynku złota zmieniły się zasady gry. Mamy nowe otwarcie i nie wiadomo, gdzie jest sufit. Być może przyszłość to 5 000 lub nawet 10 000 dolarów za uncję kruszcu. My jednak jesteśmy ostrożni i wyważeni w naszych prognozach. Kurs 2 500 USD/oz w tym lub przyszłym roku to będzie zadowalający poziom.
Ile będziemy płacić za gaz?
Michał Stajniak: Wydaje się, że gaz ziemny dołki ma już za sobą. Produkcja w USA jest wysoka, ale nie tak ekstremalna jak rok wcześniej, a samo zużycie gazu jest również większe. Wysokie temperatury powodują, że zużycie gazu na wakacje będzie wyższe, dlatego nie można wykluczyć ataków takich poziomów jak 3-3,3 USD/MMBTU. Nadpodaż pozostanie i dalsze losy NATGASu będą zależeć od początku sezonu grzewczego. Jeśli będzie on przebiegał podobnie jak 2023/2024, wtedy będzie szansa na to, że przy wysokiej produkcji ponownie dojdzie do znacznego przyrostu zapasów i gaz powróci w okolice 2 USD.
Tekst przygotował FXMAG