Niemieckie obligacje skarbowe są obecnie w sytuacji niewidzianej od ponad 12 lat. Rynek oczekuje coraz wyższej premii, a po raz pierwszy od czasu kryzysu rentowność obligacji naszego zachodniego sąsiada jest wyższa od chińskich.
Niemieckie obligacje mocno w górę
Niemieckie obligacje skarbowe przebiły próg 3%. Oczekiwania co do podwyższonego poziomu stóp procentowych w USA zostały podtrzymane. Według ostatnich danych o zatrudnieniu, w sierpniu znacząco wzrosła liczba ofert, co jest dowodem na silny rynek, pomimo wysiłków podejmowanych przez Rezerwę Federalną. Dane pokazały, że zgodnie z informacjami uzyskanymi ostatniego dnia sierpnia liczba ofert pracy w USA wzrosła o 690 000.
Inwestorzy reagują również na jastrzębie zapowiedzi członków Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z ostatnimi danymi przekazanymi przez wiceprezesa EBC Luisa de Guindosa “rozmowy o potencjalnych obniżkach są przedwczesne”. Dodał również, że “ostatnia mila dezinflacji jest najtrudniejsza”.
W perspektywie dalsze wzrosty?
Fed brzmi obecnie jeszcze bardziej jastrzębio od EBC. Ostatnio zasugerowano, że konieczne mogą być dalsze działania, aby sprowadzić inflację w okolice celu 2%.
“Rentowności są znacznie wyższe, a krzywa ponownie rośnie w kierunku niedźwiedzia. Rynki postrzegają to jako wskazówkę, że stopy procentowe pozostaną wyższe na dłużej” – powiedział Anders Svendsen, główny analityk Nordea.
Fabian Wintersberger, analityk austriackiego banku Sparkasse Oberösterreich uważa, że niemieckie 10-tki w szczytowym momencie przebiją poziom 3,8%.
Warto przypomnieć, że inflacja zasadnicza w strefie euro spadła we wrześniu do poziomu 4,3%, a więc najniżej od października 2021 r. W Niemczech ceny konsumpcyjne wzrosły o 4,5%, najmniej od wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 r.
Jak wskazują obserwatorzy rynku, po raz pierwszy od 2009 r. rentowność 10-letnich obligacji Niemiec jest wyższa niż rentowność 10-letnich obligacji Chin.
Warto przywołać również inną gospodarkę UE, jako punkt odniesienia. We Włoszech rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 11,6 pb do poziomu 4,91%, a więc zbliżyła się do poziomu obserwowanego ostatnio 11 lat temu. W zeszłym tygodniu rentowność znalazła się blisko granicy 5%, wynosząc 4,96%.
Tekst przygotował FXMAG