Carl Icahn przyznał, że jego niedźwiedzia krótko i średnio dystansowa strategia inwestycyjna nie opłaciła się, w wyniku czego jego spółka inwestycyjna Icahn Enterprise przyniosła stratę inwestycyjną w wysokości prawie 9 mld USD!
Inwestor przyznaje się do błędu
Od kryzysu finansowego w 2008 r. grupa Icahn Enterprises, na czele której zasiada słynny Carl Icahn, zaczęła prowadzić agresywną strategię grania na spadki. Ponadto sama taktyka z roku na rok stawała się coraz odważniejsza, grupa shortowała coraz więcej szerokich indeksów rynkowych, poszczególnych spółek, komercyjnych kredytów hipotecznych i dłużnych papierów wartościowych. Początkowo granie na takich zasadach przynosiło im korzyści, a bazowa wartość papierów wartościowych – na które wtedy stawiał Icahn – w szczytowych momentach przekraczała wycenę 15 mld USD, jak wskazują dokumenty regulacyjne.
Mimo tego, jak ustalił Financial Times, inwestor stracił kolejno ok. 1,8 mld USD w 2017 r. na pozycjach zabezpieczających, które zostałyby wypłacone, gdyby ceny aktywów spadły, a następnie stracił kolejne 7 mld USD między 2018 r. a pierwszym kwartałem bieżącego roku. Znany inwestor przyznał się do błędu jakim było postawienie tak dużego zakładu na granie w krótkim terminie. Ta decyzja finalnie kosztowała jego grupę 9 mld USD w okresie ostatnich sześciu lat.
„Zawsze mówiłem ludziom, że nie ma nikogo, kto naprawdę może wybrać rynek w perspektywie krótkoterminowej lub średnioterminowej” – skomentował Carl dla Financial Times. „Być może popełniłem błąd, nie stosując się do własnych rad w ostatnich latach”. „Nigdy nie uzyskasz idealnego zabezpieczenia, ale gdybym zachował parametry, w które zawsze wierzyłem…wszystko byłoby w porządku” – powiedział. Po czym dodał „ale tego nie zrobiłem”.
FED pokrzyżował plany inwestora
Jednym z najgorszych okresów dla spółki Icahna był czas pandemicznego załamania rynku, w którym znany inwestor również zdecydował się grać na spadki w wycenie wielu spółek. Widział w tym sporą szansę na zarobek ponieważ uważał, że „[…] rynek jest w poważnych tarapatach”.
Założenie było słuszne jednak nie przewidział, że w wyniku pomocy Rezerwy Federalnej (FED) rynek uzyska aż tak mocny bodziec stymulujący który pozwoli szybko odbić się wielu spółkom. Sam inwestor skomentował to następująco „[…] FED wstrzyknął biliony USD na rynek, aby zwalczyć Covid, a jak mówi stare przysłowie: „nie walcz z FED””
Działania FED przyczyniły się do to do łącznych krótkich strat Icahn Enterprises w 2020 i 2021 na 4,3 mld USD. Z kolei transakcje, w których uczestniczył sam Icahn, przyniosły mu trudności i stanowią zagrożenie dla jego reputacji jako jednego z najbardziej wpływowych inwestorów-aktywistów na Wall Street.
Tekst przygotował FXMAG