We wtorek Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejne szacunkowe dane na temat tempa wzrostu gospodarczego Polski w czwartym kwartale zeszłego roku. Wcześniejsze, szacunkowe dane z połowy lutego przyniosły spore rozczarowanie, szczególnie w kwestii spadku PKB w ujęciu kwartalnym, które było znacznie wyższe od oczekiwań. Oznacza to, że już w pierwszym kwartale tego roku wejdziemy w stan technicznej recesji.
Słabe dane z polskiej gospodarki potwierdzone
Wg drugiego odczytu szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego PKB Polski w czwartym kwartale spadło o -2,4% w ujęciu kwartalnym i zanotowało wzrost o 2% w porównaniu do zeszłego roku. Oznacza to, że ostateczny odczyt nie miał rewizji w stosunku do szacunkowych danych.
Dla przypomnienia rynkowych oczekiwań: wg wcześniejszych, wstępnych danych GUS w czwartym kwartale zeszłego roku PKB Polski skurczyło się aż o -2,4% w porównaniu do poprzedniego kwartału, wobec oczekiwanych przez analityków -0,4% k/k. Tempo wzrostu gospodarczego w ujęciu rocznym również spadło, z oczekiwanych 2,2% r/r, do 2% w porównaniu do czwartego kwartału 2021 roku. Jeśli chodzi zaś o wskaźnik PKB wyrównany sezonowo, to wg wstępnych danych w czwartym kwartale wyniósł on zaledwie 0,3% r/r (wówczas najniższy odczyt od drugiego kwartału 2021 roku). W drugim szacunkowym odczycie GUS dokonał nieznacznej rewizji w górę, do 0,4% r/r.
Do wzrostu PKB o 2% w skali roku przyczynił się przede wszystkim popyt krajowy, który ukształtował się na poziomie 1,1% (w 3 kw. 2022 r. odnotowano zwiększenie popytu krajowego o 3,1%). Złożył się na to wzrost akumulacji brutto o 8,0% (wobec wzrostu w 3 kwartale 2022 r. o 11,4%) oraz spadek spożycia ogółem o 1,5% (wobec wzrostu w 3 kwartale 2022 r. o 0,7%). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych zmniejszyło się o 1,5% (wobec wzrostu w 3 kw. 2022 r. o 0,9%). Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 4,9% (wobec wzrostu w 3 kwartale 2022 r. o 2,0%).
Jeśli chodzi o kwartalny spadek PKB o -2,4%, to przyczyniły się do tego spadki, kolejno:
- w przemyśle o 0,4%,
- w budownictwie o 0,7%,
- w handlu i naprawach o 5,4%,
- w transporcie i gospodarce magazynowej o 2,3%,
- w administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej łącznie o 0,1%
Popyt krajowy w 4 kwartale 2022 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem zmniejszył się realnie o 2,3%
Tekst sporządził FXMAG