Proprietary trading, czyli tzw. prop trading, to handel z wykorzystaniem środków firmy inwestycyjnej, nie zaś pieniędzy pochodzących bezpośrednio od danego inwestora. Ten model ścieżki rozwoju w finansach bazuje na współpracy firmy tradingowej z traderem. Trader dokonuje tu transakcji wykorzystując kapitał firmy. Generuje dla niej zyski, otrzymując samemu wynagrodzenie prowizyjne.
Prop trading – co to jest?
Proprietary trading to rodzaj handlu instrumentami finansowymi (np. na rynku Forex), w którym występuje pośrednik. Jest nim firma inwestycyja, dzięki której trader będący najczęściej osobą fizyczną wykonuje transakcje kupna lub sprzedaży. W tzw. prop tradingu dokonywany jest obrót środkami firmy tradingowej w celu ich pomnożenia, nie zaś kapitałem należącym do tradera czy klientów danej firmy. Zysk tradera ujęty jest w wypłacanej prowizji.
Co istotne, w prop tradingu sam trader ponosi też pewne koszty własne. Opłaca m.in. proces wdrożenia. W zamian otrzymuje niezbędną wiedzę, materiały potrzebne do wykonywania zleceń, a coraz częściej nie tylko sam kapitał do inwestowania, ale również narzędzia do codziennej pracy, np. stanowisko komputerowe, podłączenie do internetu etc.
Prop trading jest często określany jako ciekawa ścieżka kariery w finansach. Warto jednak wiedzieć, że działania w tym modelu są wysoce ryzykowne i wymagają odpowiedniej szybkości. Duża konkurencja w branży, a także możliwość sporych zysków (w przypadku powodzenia strategii) często dodatkowo podsycają chęć do skorzystania z możliwości, jakie daje prop trading.
Prop trading – jak zacząć zarabiać w tym modelu?
Firmy prop tradingowe działają w różnych modelach. W ramach współpracy możesz więc otrzymać fizyczne stanowisko pracy lub też nawiązać współpracę w zakresie tradingu zdalnego – albo z własnym kapitałem na zabezpieczenie, albo poprzez dokonanie jednorazowej wpłaty lub wpłat w formie abonamentu.
Warto wiedzieć, że najczęściej wybierany jest właśnie pierwszy model – pracy stacjonarnej. Co istotne, ryzyko strat związane z tradingiem spoczywa na firmie, a koszty pracy są tu dzielone pomiędzy tradera a firmę tradingową. Trader opłaca np. niezbędne szkolenia, warsztaty czy pokrywa koszty związane z poznaniem strategii, natomiast firma tradingowa może w zamian oferować m.in. tańszy dostęp do serwisów finansowych czy unikalnych danych, a nierzadko także do potrzebnego w pracy sprzętu czy przestrzeni biurowej.
Szkolenia są niezbędne do rozpoczęcia pracy w prop tradingu. To na nich zdobywa się bowiem wiedzę od profesjonalistów rynkowych, a także poznaje nowe strategie handlu. Wartym podkreślenia jest fakt, że w takim modelu to firma zapewnia środki, którymi obraca trader. Działalność polega tu na zarządzaniu kapitałem firmy, co jest legalne. Trader może działać w oparciu o umowę o pracę, zlecenie czy własną działalność.
Firmy prop tradingowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Niektóre firmy prop tradingowe działają w bardziej „zdalnych” modelach. Oznacza to, że pracę możesz wykonywać gdziekolwiek na świecie, ale musisz dysponować dostępem do internetu oraz odpowiednim kapitałem zabezpieczającym. Tutaj ryzyko strat przechodzi w całości na Ciebie, czyli tradera. To niestety często duża przeszkoda dla wielu osób. Jednocześnie należy podkreślić, że takie rozwiązanie daje większą partycypację w zyskach niż trading stacjonarny.
Innym sposobem pracy jest prop trading zdalny, ale wymagający wniesienia opłaty. Firma rekrutuje tu osoby na podstawie specjalnych testów (najczęściej na koncie demo) i dopiero po ich przejściu możemy otrzymać dostęp do kapitału. Dzięki takiej weryfikacji do prop tradingu przystępują tylko osoby, które wykazały się dobrym zrozumieniem rynku. To zabezpieczenie dla firm, a także ciekawa oferta dla traderów, którzy dodatkowo mają dostęp do licznych funkcji i aplikacji ułatwiających rozwój na rynku.
Dla kogo prop trading?
Prop trading to rodzaj transakcji, który może być przeznaczony dla wszystkich, którzy mają już niezbędną wiedzę na temat rynku, a przy tym chcieliby inwestować, ale nie dysponują odpowiednimi środkami. Ponadto dobrze odnajdą się tu osoby, które już wcześniej rozwijały się w kierunkach związanych z finansami, zarządzaniem, a nawet matematyką czy informatyką. Pro trading wymaga też pewnego doświadczenia, umiejętności analitycznych, a przy tym opanowania w działaniu pod presją czasu.
Warto też zdawać sobie sprawę z plusów i minusów tego rozwiązania. Prop trading nierzadko operuje na dźwigni finansowej. Daje to dostęp do większych zysków, a jednocześnie eksponuje tradera na większe straty. Ponadto z jednej strony korzystasz z niższych prowizji czy dostępu do wiedzy profesjonalistów, ale z drugiej – pracujesz w stresującym, dość nieprzewidywalnym środowisku.
Jeśli szukasz więcej informacji na temat inwestycji – dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School! Znajdziesz tam darmowe materiały edukacyjne, które mogą pomóc Ci w zrozumieniu specyfiki modeli takich jak prop trading, i nie tylko.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd. Ava Trade nie oferuje usług i rozwiązań prop tradingowych.