Podczas analizy technicznej nierzadko obserwuje się różne formacje cenowe. Wykresy cen układają się wtedy w charakterystyczny sposób. Do najpopularniejszych formacji należą podwójne dno (kształt W) i formacja podwójnego szczytu (kształt M). Przybliżamy oba powtarzalne schematy!
Podwójne dno, podwójny szczyt. Czym są formacje cenowe?
Formacje cenowe to powtarzające się specyficzne ruchy cen, które tworzą na wykresach konkretne kształty. Inwestorzy stosujący analizę techniczną traktują je jako wskazówki ilustrujące, w którym kierunku podąża rynek i jak może wyglądać jego przyszłe wybicie.
Aby zaobserwować formacje cenowe, należy porównać zachowanie cen podczas ostatniej i bieżącej sesji. Tym samym podwójne dno lub podwójny szczyt pojawiają się, gdy cena danego instrumentu utworzyła dołek lub szczyt w tym samym lub zbliżonym miejscu dwa razy pod rząd (podczas jednej i drugiej sesji).
Formacje mogą dotyczyć zarówno odwrócenia, jak i kontynuacji trendu. Omawiane w tym tekście podwójne dno i podwójny szczyt to typowe formacje odwrócenia trendu, pokazujące moment, gdy dana cena może się odwrócić. Prezentowane formacje można stosować w odniesieniu do wszystkich wykresów giełdowych.
Formacja podwójnego dna i formacja podwójnego szczytu to dwa ciekawe i chętnie stosowane wyznaczniki popularnej w analizie technicznej. Znając ich specyfikę, można łatwiej przewidywać, w którym kierunku podąży rynek. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to technika w pełni skuteczna – należy z otwartą i (co najważniejsze) chłodną głową podchodzić do swoich inwestycji, które zawsze wiążą się z ryzykiem.
Formacja podwójnego dna – charakterystyka
Pierwsza z omawianych formacji, czyli podwójne dno, prezentuje się na wykresie jak litera W. Widać więc wyraźnie uformowane dwa dołki, z których drugi jest nieco wyżej niż pierwszy.
Na specyficzny wygląd formacji wpływa sekwencja wydarzeń, obejmująca pierwszy dołek, pierwszy ruch wzrostowy, zwolnienie ceny i próbę jej powrotu do poziomu pierwszego dołka. W tym miejscu jednak siła kupujących jest na tyle duża, że generowany jest kolejny ruch wzrostowy i drugi dołek.
Pierwszy dołek pokazuje, że zaczynają pojawiać się zlecenia przeciwne do aktualnego kierunku rynku. Drugi dołek to natomiast potwierdzenie, że kupujący i sprzedający wykazują większe zainteresowanie tym poziomem.
Podwójne dno może zwiastować odwrócenie trendu spadkowego. Zdarza się także, że kończy trend spadkowy lub spadkową korektę w trendzie wzrostowym albo zwiastuje przerwę w trendzie spadkowym.
Jak wygląda formacja podwójnego szczytu?
Podwójny szczyt ma kształt litery M. Tworzą się tutaj dwa szczyty – z czego ten drugi zlokalizowany jest na wykresie zazwyczaj poniżej pierwszego.
Jak dochodzi do formowania podwójnego szczytu? Najpierw powstaje pierwsza fala spadku, a po niej następuje korekta, która nie przełamuje ostatniego szczytu. W tym momencie tworzy się swoisty dołek cenowy i po nim należy oczekiwać kolejnych spadków.
Podwójny szczyt formuje się z dwóch maksimów cenowych, które są na tym samym poziomie i oddziela je wyraźny spadek cen. Podwójny szczyt – w przeciwieństwie do podwójnego dna – występuje w końcowej fazie długo- lub średniookresowej zwyżki i może zapowiadać odwrócenie trendu na spadkowy.
Podwójne dno i podwójny szczyt – jak handlować?
Jak handlować przy podwójnym dnie i podwójnym szczycie? Formacje te są dobrymi wskaźnikami w konkretnych przypadkach:
- Jeśli widoczna jest formacja podwójnego dna (W), może ona pomóc w podjęciu decyzji o kupnie. Sygnał kupna pojawia się po wybiciu ponad maksimum cenowe w tej formacji (środek litery W). Warunkiem jest równoczesny wzrost wolumenu obrotów.
Co jeszcze można zrobić w takim wypadku? Sprzedać posiadane akcje na wybiciu w górę i odkupić na korekcie po wybiciu. Jeśli natomiast następuje przebicie w dół poziomu dna (poniżej dwóch najniższych punktów w literze W) – akcje lepiej jest natychmiast sprzedać.
- Jeśli widoczna jest formacja podwójnego szczytu (M), możesz łatwiej podjąć decyzję o sprzedaży. Sygnał sprzedaży pojawia się, gdy widoczny jest spadek po przebiciu w dół minimum cenowego pomiędzy szczytami (środek litery M).
Podwójny szczyt to także dobry sygnał do ustawienia poziomu stop loss, który będzie zabezpieczał akceptowany poziom straty. Wystarczy wyznaczyć poziom, w którym uznajemy korektę zwiastowaną przez podwójny szczyt za bardziej prawdopodobną niż kontynuacja trendu, np. strefa 50–60% fali wyznaczającej drugi szczyt lub ostatni dołek między szczytami. Należy przy tym pamiętać, że narzędzie jakim jest stop loss nie jest w 100% skuteczne – w przypadku poślizgu cenowego, zlecenie może nie zostać zamknięte po cenie oczekiwanej przez tradera, co w przypadku korzystania z dźwigni finansowej może wiązać się z bardzo poważnymi stratami.
W tym momencie można także uznać podwójny szczyt jako zwiastun korekty i na tej podstawie kupić wybrany instrument w lepszej, bardziej okazyjnej cenie.
Formacja podwójnego dna i formacja podwójnego szczytu to proste i jasne wskaźniki, które przez większość traderów traktowane są jako wiarygodne i skuteczne. Wchodząc na rynek, należy jednak pamiętać o odpowiednim zarządzaniu ryzykiem. Dopiero wtedy masz szansę satysfakcjonujące rezultaty – oczywiście pod warunkiem, że działasz według wypracowanej metodyki.
Jeżeli chcesz wejść do świata inwestycji i poznać inne ważne terminy związane z tradingiem – dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School! Znajdziesz na niej to, co najważniejsze dla początkującego, ale i bardziej zaawansowanego tradera. Porady, wskazówki, ciekawe materiały – a wszystko za darmo. Dołącz już teraz!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.