Atal to jedna z największych polskich spółek deweloperskich. W I kwartale 2023 r. grupa odnotowała 189,5 mln zł przychodów, natomiast zysk netto wyniósł 54,1 mln zł. O sytuację na rynku nieruchomości oraz plany spółki zapytaliśmy Zbigniewa Juroszka, prezesa i głównego akcjonariusza spółki.
W ostatnim raporcie wynikowym Atal informował o zabezpieczeniu odpowiednich zasobów niezbędnych do uruchomienia kolejnych przedsięwzięć deweloperskich. Spółka zakłada, że na gruntach, którymi obecnie dysponuje, będzie w stanie zrealizować i przekazać w latach 2023-2028 ok. 83 przedsięwzięcia na prawie 1,2 mln mkw. PUM.
Zapytaliśmy spółkę Atal o sytuację na rynku i perspektywy na kolejne lata. Na nasze pytania odpowiedział Zbigniew Juroszek, prezes zarządu ATAL SA, założyciel i główny akcjonariusz spółki.
Deweloperzy zauważają pozytywne zmiany na rynku
Agnieszka Patyk, redaktorka FXMAG: Pierwszy kwartał przyniósł ożywienie na rynku. Niemniej dane dotyczące liczby przekazanych mieszkań były już wcześniej znane. Czy raportowane wysokie wyniki są efektem wyższych cen kształtowanych przez rynek?
Zbigniew Juroszek (prezes ATAL): W danym kwartale wpływ na wyniki finansowe deweloperów mają mieszkania, które zostały przekazane klientom. Rozpoznać w przychodach można tylko lokale wydane nabywcom. Mieszkania wydawane w Q1 2023 kontraktowane były nawet 2 lata temu, odpowiadają one zatem w znacznej mierze cenom z tamtego okresu. Obecne ożywienie w kontraktacji mieszkań widoczne w sprawozdaniu finansowym będzie za ok. 2 lata
Co obecnie jest największym wyzwaniem, jeśli chodzi o koszty? Czy wciąż są to surowce, czy może rosnące koszty zatrudnienia?
Na rynku materiałów budowlanych nie ma już takich wzrostów jak w 2021 roku czy częściowo w 2022 roku. Część materiałów budowlanych tanieje, część jeszcze zwyżkuje, ale zasadnicza grupa produktów ustabilizowała się. Obecnie widać zdecydowanie mniejszy popyt na materiały budowlane – mniejsi deweloperzy wstrzymali nowe i bieżące inwestycje, jest mniej budów indywidualnych, a do tego nie ma istotnych budów publicznych. Koszty zatrudnienia są pod presją, pracownicy zarabiają więcej niż w latach ubiegłych. Ma to również przełożenie na koszty robocizny na budowach deweloperów.
Tekst przygotował FXMAG