Sprawa browaru Leżajsk była głośna w poprzednim roku, gdy zakończono produkcję. Na horyzoncie pojawił się jednak inwestor zainteresowany przejęciem infrastruktury. Najnowsze informacje ujawnione przez jeden z portali niepokoją mieszkańców.
Browar Leżajsk z nowym inwestorem?
Na początku miesiąca brytyjska spółka Mycofeast podpisała warunkową umowę z grupą Żywiec. Ta dotyczyła sprzedaży browaru Leżajsk. Oznacza to, że finalizacja transakcji będzie możliwa po wydaniu zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Sprawie bliżej przyjrzał się Onet. Prezesem firmy ma być Witold Hruzewicz, właściciel jeszcze innej firmy, która zajmuje się produkcją innowacyjnych leków. Prowadzi on także kancelarię Azimutus specjalizującą się w przeprowadzaniu fuzji i przejęć. Siedziba Mycofeast ma znajdować się w Oksfordzie. Z danych uzyskanych przez portal wynika jednak, że 1 lutego 2024 r. w Warszawie zarejestrowano firmę Mycofeast Polska, która znajduje się przy rondzie ONZ, a więc w tej samej lokalizacji, co Azimutus. Co więcej, jej kapitał zakładowy to 5 tys. zł. Jak pisze portal, informacje te zostały uznane za niepokojące przez mieszkańców Leżajska.
Początkowo przejęcie browaru przez brytyjską firmę zostało entuzjastycznie przyjęte w Leżajsku. Warto dodać, że ujawniono plany zagospodarowania obiektu. Na terenie browaru miałaby się mieścić zaawansowana spółka biotechnologiczna.
“Selekcjonujemy i optymalizujemy szczepy drożdży i glonów w celu produkcji portfolio białek, specjalistycznych lipidów oraz składników żywności i pasz dla zwierząt. Nasz zespół z siedzibą w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii i San Diego w Kalifornii nawiązał współpracę z naukowcami z wiodących uniwersytetów w Europie w celu opracowania naszych procesów biologicznych i fermentacji” – przekazano na oficjalnej stronie Mycofeast.co.uk.
Spółka Mycofeast zainteresowana Leżajskiem
W kategorii “News” na stronie Mycofeast.co.uk wyszczególniono z kolei tylko jeden komunikat, dotyczący właśnie browaru w Leżajsku. Informowano w nim o “strategicznej transakcji”, która ma pozwolić firmie “zwiększyć skalę produkcji drożdży i alg procesy fermentacji i wytwarzają szereg alternatywnych białek, specjalistycznych lipidów oraz składniki żywności i pasz dla zwierząt”. W efekcie spółka nabędzie ponad 8 000 m3 pojemności fermentorowej w zakładzie produkcyjnym. “Przekształcając browar w centrum biotechnologii, Mycofeast doda nauki przyrodnicze na listę prężnie rozwijających się technologii na tym obszarze Polski – co już przyciągnęło inwestycje światowych korporacji, takich jak General Electric, Pratt & Whitney i Lockheed Martin” – dodano.
Tekst przygotował FXMAG