Od lat toczą się intensywne dyskusje dotyczące dużego zużycia energetycznego przez infrastrukturę blockchain stojącą za kryptowalutami. Salwador chce udowodnić, że wydobycie kryptowalut może być ”eko”.
Największa bitcoinowa kopalnia zasilana OZE już wkrótce
Wczoraj na Twitterze firma Volcano Energy wydała komunikat prasowy informujący o planie budowy kopalni bitcoinów o mocy 241 megawatów (MW). Co ciekawe wszystko wskazuje, że kryptowalutowy zakład wydobywczy będzie zasilany tylko i wyłącznie za pomocą odnawialnych źródeł energii. Komunikat informuje, że źródłem zasilania ma być 169 MW energii słonecznej i 72 MW energii wiatrowej co przełoży się na moc obliczeniową ponad 1,3 exahash/s (EH/s).
W swoim komunikacie prasowym Volcano wspomniało, że z czasem do kompleksu ma zostać podłączone geotermalne źródło prądu oparte na wulkanicznej aktywności, aczkolwiek jeszcze nie wyjawili dokładnego planu działania.
Inwestycja ma zostać zrealizowana w Salwadorskim mieście Santa Ana w regionie Metapán, a szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia ma wynieść 1 mld USD.
Kto stoi za Volcano Energy?
Kluczową rolę w przebiegu całej inwestycji odegra rząd Salwadoru, który zabezpieczył dla siebie preferowany udział odpowiadający 23% przychodów z Volcano Energy. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez firmę, inwestorzy zewnętrzni będą posiadać 27% udziałów w przedsięwzięciu, a pozostałe 50% przychodów ma zostać „reinwestowane” w celu zwiększenia produkcji energii i zdolności wydobywczych.
Według informacji uzyskanych przez CoinDesk jednym z ważniejszych zewnętrznych inwestorów jest firma Tether, będąca emitentem stablecoina USDT. Paolo Ardoino, dyrektor ds. technologii, oświadczył, że inwestycja w Volcano Energy jest „najbardziej przełomową” inicjatywą jaką do tej pory mieli okazję wesprzeć. Ponadto zaangażowanie Tether’a od początków projektu jest jednym z działań w ramach ich szerszej strategii, mającej całkowicie zdywersyfikować ich „strategiczny ekosystem”.
W ostatnich kilku tygodniach emitent stablecoinów angażował się w różne działania inwestycyjne, które głównie skupiały się na rozwijających rynkach Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu. Przykładowo zaangażowali się w wydobycie bitcoinów w Urugwaju oraz ich zakup w celu wzmocnienia swoich rezerw wspierających USDT.
Tekst przygotował FXMAG