Marża brutto na poziomie 48%. Eldorado dla dewelopera
Deweloper Ronson w najnowszym raporcie okresowym pochwalił się wynikami za ostatnie półrocze, a przy okazji rezultatami realizowanych przez niego poszczególnych projektów.
Okazuje się, że sprzedaż mieszkań z największej budowy zapewniła mu w I półroczu marżę brutto na zawrotnym poziomie 48,1%.
Jest to projekt o nazwie “Ursus Centralny IIc”. Tylko z tytułu tego przedsięwzięcia, Ronson w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku uzyskał przychód ponad 89,3 mln PLN. Blisko połowa z tego to zysk brutto na poziomie 42,9 mln PLN, czytamy w “Śródrocznym Raporcie Finansowym” Ronson Development.
Przychody z projektu “Ursus Centralny IIc” stanowiły 37,8% łącznych przychodów Ronson w I półroczu 2024 roku. Sprzedane zostało 153 lokale o łącznej powierzchni 7257 metrów kwadratowych.
Jak określił sam deweloper Ronson, osiedle “Ursus Centralny” to “flagowa” inicjatywa realizowana przez firmę.
Osiedle Ursus Centralny jest wiodącą inwestycją na mapie Ursusa. – czytamy na stronie dewelopera Ronson.
To tu powstaje ponad 1500 mieszkań a wraz z nią pełna infrastruktura handlowo usługowa. – dodano. – Osiedle zlokalizowane jest w świetnej lokalizacji skąd mamy blisko do stacji SKM oraz do Eko Parku, edukacyjnego parku dla każdego.
Projekt już zyskał status bestsellera dzięki zaufaniu ponad 1000 rodzin, które obecnie mieszkają na osiedlu. – czytamy dalej.
Jak widać, bycie bestsellerem potrafi zapewnić zawrotne marże. Mowa tutaj o jednym z etapów ogromnej inwestycji w “świetnej lokalizacji”. W tym momencie trwa budowa piątego, przedostatniego etapu inwestycji, jak przekazał Ronson Development na swojej stronie internetowej.
Centralnym punktem osiedla jest Bulwar Atrakcji – przestrzeń, w której życie osiedla koncentruje się wokół relaksu, rozrywki i codziennych usług. Znajdziemy tu liczne strefy relaksu, strefy fitnes, place zabaw czy oczka wodne, wszystko to skąpane w różnorodnej zieleni. – czytamy o Ursusie Centralnym na stronie Ronson.
Przeciętna marża brutto Ronson w I półroczu wyniosła 34,4%
To nieco mniej niż za osiedla na Ursusie, ale to nadal pokaźny wynik.
Trzeba przyznać, że deweloper uzyskiwał też przychody z projektów mniej dochodowych. Między innymi jest to “Grunwaldzka”, gdzie marża brutto wyniosła “zaledwie” 15,1%.
Jednak projekt ten stanowił zaledwie 1,4% przychodów w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku. Tymczasem, “Ursus Centralny IIc” zapewnił ponad jedną trzecią przychodów firmy w I i II kwartale 2024 roku.
Jednym z powodów tego, że marża brutto w przypadku tego projektu jest tak wysoka jest to, że grunty pod budowę kupione zostały jeszcze w 2018 i 2019 roku. Wówczas, ceny działek były znacznie niższe.
Ostatnie lata przyniosły dynamiczne wzrosty cen gruntów. Deweloper skorzystał zatem na tańszych gruntach, dzięki czemu jego koszty były mniejsze i mógł uzyskać wyższą marżę brutto.
Należy również pamiętać o istotnej różnicy między marżą brutto, a marżą netto. Ta pierwsza określa różnicę między tym, ile deweloper zarabia na sprzedaży mieszkań, a tym, ile kosztowało ich wybudowanie. Jest to “wstępna” marża zysku, zanim odejmie się inne wydatki.
Z kolei marża netto to już miara ostatecznego zysku, który zostaje po zapłaceniu wszystkich rachunków, takich jak koszty reklamy, podatki czy kredyty. Marża netto pokazuje, ile deweloper faktycznie zarobił na całym projekcie. Jednak w ostatnim raporcie Ronson podał marżę brutto.
Tekst przygotował FXMAG