Presja inflacyjna w drugiej gospodarce świata zmniejszyła się w lutym bardziej, niż oczekiwano. Wskaźnik CPI urósł o 1% r/r, tymczasem w styczniu było to 2,1% r/r. Jest to najniższy odczyt od lutego 2022 (0,9%).
Inflacja CPI w Państwie Środka w lutym 2023 spadła do 1% r/r z 2,1% r/r w styczniu. Mediana oczekiwań ankietowanych ekonomistów wynosiła 1,9% r/r. W skali miesiąca ceny spadły o 0,5%
Skąd taka dezinflacja w Chinach?
Chińskie narodowe biuro statystyczne tłumaczy lutowy odczyt obniżającym się popytem po obchodach chińskiego Nowego Roku.
„Ponadto, spora część świeżej żywności taniała wskutek korzystnych warunków atmosferycznych oraz całkiem obfitej strony podażowej. Warto zauważyć, że lutowa korekta wynika – podobnie jak poprzednie wzrosty – niemalże wyłącznie z cen towarów. Ceny usług w dalszym ciągu nie mogą przebić się przez pułap 1% r/r. Mierniki bazowe także uległy korekcie do 0,6% r/r” – zwrócili uwagę ekonomiści mBanku.
Ceny żywności wzrosły w lutym o 2,6% r/r, co oznacza spowolnienie w stosunku do styczniowego wzrostu o 6,2%. Ceny wieprzowiny, chińskiej wzrosły o 3,9% r/r, spadając z 11,8% r/r w styczniu.
Co prawda chińskie gospodarstwa domowe odłożyły sporą ilość gotówki podczas pandemii, jednak ekonomiści przewidują, że bez widocznej poprawy na rynku pracy, konsumenci Państwa Środka pozostaną ostrożni. Warto tutaj jeszcze raz podkreślić, że dane o inflacji za luty pokazują, iż popyt na usługi schładza się i może to nie być tylko efekt chińskiego nowego roku.
Presja deflacyjna na towary produkowane w Chinach przyspieszyła, ponieważ popyt z gospodarek zachodnich uległ dalszemu osłabieniu. Indeks cen producentów wyniósł -1,4% r/r, w porównaniu do styczniowego spadku o -0,8% r/r. Ekonomiści oczekiwali -1,2% r/r.
Niemrawe chińskie odbicie
Ten zaskakujący odczyt CPI pojawia się kilka dni po słabych danych o handlu w pierwszych dwóch miesiącach tego roku. Tym samym pojawia się wątpliwość co do siły chińskiego odbicia gospodarczego. I pojawia się pytanie, czy samo zniesienie polityki zero-Covid wystarczy, by gospodarka Państwa Środka wróciła na właściwe tory.
Tekst sporządził FXMAG