Platformy handlowe oferują wiele instrumentów finansowych – w tym surowce. Jednym z bardziej znanych i cenniejszych jest oczywiście ropa. Na giełdzie można jednak spotkać kilka rodzajów ropy, a każdy z nich różni się ceną czy właściwościami. Dziś omówimy trzy najczęściej spotykane i najważniejsze.
Ropa brent – co to jest?
Ropę można klasyfikować na wiele sposobów. Wyróżnia się np. ropę lekką, ciężką i średnią, ale także małożywiczną, wysokożywiczną, niskosiarkową, wysokosiarkową… A to tylko kilka z możliwych podziałów. Najczęściej jednak w kontekście ropy można trafić na ropę Brent. Jest ona jednym z trzech najpopularniejszych jego gatunków. Co to jest ropa Brent?
Brent to marka jednego z najważniejszych rodzajów ropy na świecie, szeroko stosowanego w przemyśle petrochemicznym. Zalicza się ją do tzw. słodkiej ropy, ma więc niższą zawartość siarki oraz niską gęstość. Jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. Stosuje się ją przy produkcji paliw, tworzyw sztucznych czy chemikaliów. Na tym surowcu bazuje również rynek energii i to właśnie na podstawie jego wartości ustala się ceny ropy naftowej na świecie.
https://avatradeschool.pl/na-rynku-spotkasz-pozycje-krotka-i-dluga/
Ropa crude a Brent
W kontekście ropy Brent można spotkać także inne pojęcie – ropa crude. Co to oznacza? Najprościej ująć to tak: ropa crude jest ogólnym terminem, który określa nieprzetworzoną ropę naftową. Brent jest zaś konkretnym jej rodzajem – pochodzi z Morza Północnego i stanowi punkt odniesienia dla wartości niemal 2/3 globalnego rynku tego surowca.
Czy zatem między ropą Brent a Crude jest różnica?
Robę crude cechują dobre parametry gęstości i niska zawartość siarki, przez co zalicza się ją do tzw. słodkich. To wszystko sprawia, że rafinerie mogą ją przetwarzać przy mniejszym zużyciu zasobów. Ropa Brent jest po prostu przedstawicielem gatunku crude.
Co to jest ropa WTI?
WTI jest ropą wydobywaną w Stanach Zjednoczonych, konkretnie w Teksasie i Oklahomie. Stąd też pochodzi jej nazwa – Went Texas Intermediate. W Stanach Zjednoczonych ceny ropy określa się na podstawie wartości surowca z Teksasu.
Ten rodzaj ropy jest słodszy i lżejszy niż Brent, co sprawia, że jej rafinacja na paliwo jest jeszcze łatwiejsza i wymaga mniejszych zasobów. Różnica w jakości nie zawsze jednak idzie w parze z różnicą w cenie. W praktyce to Brent zazwyczaj kosztuje więcej niż WTI.
Oto najważniejsze różnice między ropą Brent a WTI.
- Brent wykorzystuje się do produkcji oleju napędowego i benzyny, WTI – do rafinowanej benzyny.
- Brent stanowi główny punkt odniesienia dla cen ropy naftowej w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie, natomiast WTI – w Stanach Zjednoczonych.
- Brent wydobywa się na Morzu Północnym, WTI w Teksasie i Oklahomie w USA.
Handel ropą WTI i Brent
Ropą WTI oraz Brent można handlować na różne sposoby. Najpopularniejsze są kontrakty CFD, ale nie są one jedyną metodą.
Handel ropą to również m.in.:
Kontrakty CFD
Instrumenty pochodne, takie jak kontrakty na różnicę kursową – CFD – pozwalają otwierać pozycje długie lub krótkie na cenach SPOT, bez zakupu ropy w formie fizycznej. Oznacza to możliwość spekulacji na wzrosty i spadki za pomocą niewielkiego depozytu. Są to złożone instrumenty finansowe, wiążące się z dużym ryzykiem utraty środków, ale pozwalające również na realizację również relatywnie wysokich zysków.
Kontrakty terminowe
Jest to umowa dotycząca sprzedaży lub kupna ropy po określonej cenie w konkretnym dniu w przyszłości. W ten sposób działają często inwestorzy z długoterminową perspektywą. Mogą utrzymywać pozycję przez pewien czas bez ponoszenia kosztów za pozostawianie jej, gdy rynki się zamykają.
https://avatradeschool.pl/symulator-gieldy-czym-jest-paper-trading-avatradeschool-pl/
Opcje
Opcje dają inwestorowi możliwość kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego (ropy), jeśli jego cena wzrośnie powyżej ustalonego poziomu w określonym czasie.
ETF-y
Fundusze ETF (Exchange-Trade Funds) śledzą to, co dzieje się na rynku. Pozwalają uzyskać ekspozycję np. na wiele akcji spółek wydobywających ropę naftową za pomocą jednej transakcji czy w ramach jednego ETF.
Akcje
Można zainwestować w akcje spółek naftowych, takich jak Shell czy BP. Daje to szansę na udział w potencjalnych zyskach, jeśli ceny akcji wzrosną. W ten sposób można również otrzymać dywidendy, jeżeli są one w danym przypadku wypłacane. Inwestor ma także szansę skorzystać z praw przysługujących akcjonariuszom.
Od czego zależy cena ropy naftowej?
Na cenę ropy ma wpływ przede wszystkim kurs dolara, bo to właśnie na tę walutę przeliczana jest z walut krajowych cena surowca. Niski kurs USD może wpływać na popyt i podaż – tu znaczenie ma także psychologia. Wahania cen ropy to także wynik sytuacji na świecie, nie bez znaczenia są czynniki polityczne, ekonomiczne i militarne. Także katastrofy naturalne wpływają na wartość ropy naftowej.
Trzeba więc mieć na uwadze ryzyko inwestycyjne i możliwe wahania cen, które mogą doprowadzić do strat na koncie handlowym. Nie należy inwestować środków potrzebnych w codziennym życiu, a jedynie te, na utratę których można sobie pozwolić. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem spadku wartości rachunku i może doprowadzić nawet do jego wyzerowania.
W kontekście ropy jako paliwa kopalnego, warto również mieć na uwadze istnienie tzw. ryzyka ESG czy po polsku – ryzyka dla zrównoważonego rozwoju. Spalanie ropy naftowej powoduje emisję gazów cieplarnianych, do redukcji której zobowiązały się największe gospodarki świata, między innymi w Porozumieniu Paryskim. W związku z powyższym, istnieje duże ryzyko, że sektor wydobywczy mogą czekać w przyszłości niemiłe niespodzianki regulacyjne, utrudniające, lub wręcz uniemożliwiające jego działalność i powodujące tzw. osierocenie aktywów.
Zarejestruj się na platformie e-learningowej AvaTrade School!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.
Sprawdź też, na czym polega krótka sprzedaż oraz czym jest symulator giełdy.