Najnowsza decyzja w sprawie planów przejęcia Activision przez Microsoft okazała się silnym impulsem dla całej branży. Zyskują nie tylko sami zainteresowani, ale również inni producenci.
Impuls w gamedev! Zyskują zwłaszcza dwie spółki!
Decyzja sądu okręgowego dla północnego dystryktu Kalifornii daje zielone światło do sfinalizowania głośnej transakcji. Po jej zakończeniu Microsoft stanie się trzecim co do wielkości wydawcą gier wideo na świecie. Oznacza to kontrolę nad dochodowymi tytułami, w tym “Call of Duty”, “World of Warcraft” i “Diablo”.
W oficjalnym oświadczeniu sądu zawarto stwierdzenie, że “duże firmy technologiczne i medialne nie będą blokowane w przejmowaniu twórców gier wideo”.
“Jesteśmy wdzięczni sądowi w San Francisco za tę szybką i gruntowną decyzję i mamy nadzieję, że inne jurysdykcje będą nadal pracować nad terminowym rozwiązaniem. Jak wykazaliśmy konsekwentnie w całym tym procesie, jesteśmy zaangażowani w kreatywną i wspólną pracę w celu rozwiązania problemów regulacyjnych” – powiedział Brad Smith, przedstawiciel Microsoftu.
Warto przypomnieć, że urzędnicy w Federalnej Komisji Handlu dążyli do wstrzymania transakcji. Odrzucenie wniosku oznacza uzyskanie ogromnej władzy przez Microsoft. Warto przypomnieć, że FTC zakwestionowała możliwość przejęcia, obawiając się negatywnego wpływu na konkurencję rynkową. Sprawa najpierw trafiła do wewnętrznego sądu administracyjnego, a następnie do sądu federalnego USA.
“Wydarzenia te prawdopodobnie spowodowały, że działy rozwoju korporacyjnego w głównych firmach technologicznych i medialnych “ostrzą sobie ołówki”. Oczekujemy zwrotu premii za fuzje i przejęcia innym dużym wydawcom, w tym EA i TTWO” – napisali analitycy z Raymond James.
Jakie spółki pośrednio zyskują?
W reakcji na potencjalne zakończenie starań o przejęcie Acitivion przez Microsoft wzrosły notowania również innych producentów.
Akcje EA wzrosły we wtorek o ponad 5%, zamykając się ceną 137,33 USD, natomiast spółka Take-Two wzrosła o 4,7% do 150,75 USD.
Tekst przygotował FXMAG