Listopad miesiącem bankrutów
W listopadzie aż 69 amerykańskich przedsiębiorstw złożyło wniosek o bankructwo. To niemały skok względem poprzednich miesięcy. W październiku takich wniosków wpłynęło 60, we wrześniu 58, a w sierpniu 62. Najgorszy był jednak lipiec. Wówczas odnotowano aż 70 bankructw. Dane te robią się jeszcze bardziej niepokojące, gdy porównamy je z latami ubiegłymi.
Listopad był bowiem w przeszłości miesiącem, w którym tendencja dotycząca bankructw raczej zwalniała. Wniosków składano niewiele. Rok temu było ich 33, 12 miesięcy wcześniej 29, a w 2021 roku tylko 17. Teraz zaobserwowaliśmy totalne odwrócenie tego trendu, bo przecież liczba bankructw w listopadzie znacząco podskoczyła i jest dwukrotnie większa niż największa z wymienionych wyżej wartości z ostatnich lat. Trudno to traktować jako dobry omen.
Źródło: S&P Global
By w ogóle znaleźć gorsze miesiące pod względem ilości złożonych wniosków o bankructwo, trzeba cofnąć się aż do początków pandemii! W czerwcu 2020 roku zbankrutowało 71 firm, a miesiąc później 74. W kolejnych miesiącach sytuacja zaczęła się uspokajać. Mało tego, uspokoiła się na tyle, że już teraz w 2024 roku zbankrutowało niemalże tyle samo firm co w niesławnym 2020, który przecież był dla przedsiębiorców ogromnym wyzwaniem z uwagi na obostrzenia. Przez cały tamten rok bankructwo ogłosiły 638 firm. W tym roku mówimy już o 634 przedsiębiorstwach, a przed nami jeszcze dodanie danych za grudzień.
Źródło: S&P Global
Nie można więc wykluczyć, że roczna liczba złożonych wniosków o bankructwo przebije pułap 700. Ostatni raz tak wynik odnotowano w 2010. Wówczas był on bezpośrednim skutkiem wielkiej, globalnej recesji, która rozpoczęła się w drugiej połowie 2008 roku. Wtedy zgłoszono aż 828 bankructw. Choć to oczywiście marne pocieszenie, bardzo wątpliwe, by ten wynik został w tym roku pobity.
Prognozy dotyczące bankructw na 2025 rok
W obliczu powyższych danych trudno, by przedsiębiorcy pozytywnie nastawiali się na nadchodzące miesiące. Jak w takim razie prezentują się prognozy dotyczące ilości bankructw na 2025 rok? Allianz Group przewiduje, że niestety będzie jeszcze gorzej. Analitycy spodziewają się rocznego wzrostu o nawet 12%!
Dobrych wiadomości nie ma także Scott Underwood, współzałożyciel firmy Underwood Murray, która zajmuje się prowadzeniem spraw upadłościowych w USA. Jak tłumaczy, najważniejszymi czynnikami wpływającymi obecnie na ilość wniosków są inflacja i poziom stóp procentowych. Stwierdza, że w najbliższych miesiącach czynniki te raczej nie ulegną zmianie na korzyść przedsiębiorców, co sprawi, że obecny trend utrzyma się przynajmniej przez pierwsze miesiące 2025 roku.
Tekst przygotował FXMAG