Srebro jest obecnie znacznie tańsze od złota niż bywało to wcześniej w historii. Progności twierdzą, że kolejne lata mogą przynieść zwyżkę ceny tego metalu. Ostatnie dane sugerują, że Polska stała się globalnym liderem rezerw srebra.
Zapotrzebowanie przemysłowe może być czynnikiem wspierającym kurs srebra
Otoczenie gospodarcze i obniżki stóp procentowych mogą również być korzystne dla metalu
Jakie są prognozy dla ceny srebra?
Srebro po korekcie, ale cena metalu może złapać wiatr w żagle. Uncja srebra jest obecnie wyceniana przez rynek na około 23 USD za uncję. Względem grudnia 2023 roku, a więc w zaledwie dwa miesiące, cena metalu spadła o niemal 10%.
Jeszcze pod koniec zeszłego roku notowania srebra przekraczały 25,40 USD za uncję. Jednak kolejne lata mogą zapewnić serię czynników, które mogą okazać się pomocą dla kursu metalu szlachetnego.
Wyniki srebra są ściśle powiązane z kondycją globalnej gospodarki ze względu na jego szerokie zastosowania przemysłowe. Metal szlachetny jest powszechnie wykorzystywany w produkcji samochodów, paneli słonecznych, biżuterii i elektroniki.
“Srebro powinno być wspierane przez silny wzrost popytu przemysłowego, na czele z fotowoltaiką (PV), a także popytem w branży elektronicznej, w segmencie wysokich technologii, biomedycznym i środowiskowym” – podkreślili eksperci rynku towarowego z banku HSBC.
“Słabszy popyt na monety i sztabki w 2023 roku może pozostać słaby również w 2024 roku, ponieważ kupujący stracą entuzjazm, a inflacja spadnie” – stwierdzili analitycy HSBC.
Polska globalnym liderem rezerw srebra
Według najnowszego raportu USGS (United States Geological Survey), Polska stała się potentatem srebra. Okazuje się, że niedawno odkryte zostały nowe rezerwy tego metalu: za 2023 rok rezerwy miały się zwiększyć z 550 tys. ton do 720 tys. ton!
“Za zwiększenie tych rezerw odpowiadają przede wszystkim dwa kraje: Rosja, które rezerwy w ziemi zdublowały się niemal dwukrotnie do 92 tys. ton oraz Polska, której rezerwy wzrosły do 170 tys. ton!” – zwrócił uwagę Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB.
“Tym samym Polska wskoczyła na pozycję lidera pod względem posiadania największej ilości srebra na świecie, przeganiając Peru” – dodał.
Tekst przygotował FXMAG