Rok 2023 był trudny dla gospodarki Norwegii. Wysoka inflacja i deprecjacja korony nie sprzyjały prognozom. W przypadku żywności zarejestrowano największy wzrost w ujęciu rocznym od 1982 r.
Inflacja w Norwegii – co dalej z cenami?
Inflacja w Norwegii wyniosła w grudniu 4,8% r/r, podobnie, jak poprzednio i zgodnie z prognozami. Inflacja bazowa (z wyłączeniem najbardziej zmiennych cen) wyniosła z kolei 5,5% (oczekiwano: 5,6%, poprzednio: 5,8%). Jak podsumowuje norweski urząd statystyczny (SSB), wysoka inflacja uwarunkowana była w 2023 r. podwyżkami cen żywności.
Poprzedni rok rozpoczął się wynikiem 7%, by w kolejnych miesiącach spaść do 4,8%. W I półroczu dynamika ustabilizowała się w okolicach 6%, a w II półroczu o spadku przesądziły niższe ceny energii.
Źródło: SSB
Ceny żywności w Norwegii mocno w górę
Spadku cen energii w ujęciu rocznym nie należy utożsamiać z redukcją cen innych towarów i usług. Dla porównania, w analizowanym okresie czynsze wrosły o 3,8%. Jak wskazuje SSB, ze względu na swoje duże znaczenie we wskaźniku CPI znacząco przyczyniły się do zahamowania spadku dynamiki CPI w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W 2023 r. zarejestrowano także najwyższy roczny wzrost cen żywności od 1982 r.
„Do wysokiego wzrostu wskaźnika CPI w całym roku silnie przyczyniły się ceny żywności i napojów. W latach 2022-2023 ceny artykułów spożywczych wzrosły aż o 10,0%. Od 1982 roku nie odnotowano większego rocznego wzrostu dla tej grupy produktów” – wskazuje urząd statystyczny.
Niepokojący skok na półkach sklepowych odnotowano w szczególności w przypadku owoców i warzyw, które wzrosły odpowiednio o 13,6 i 13,3%. Do grup żywności, które odnotowały najniższą dynamikę cen, należało mleko, sery i jaja, mimo że ceny tych towarów łącznie wzrosły o 7,6%.
Co z kursem korony norweskiej (NOK)?
Ekonomiści ING Think spodziewają się obniżek stóp procentowych w kolejnym kwartale.
„Korona jest odrobinę słabsza na rozpoczęcie europejskiej sesji walutowej. Oczekujemy, że dalszy postęp w dezinflacji i pogorszenie warunków globalnych doprowadzą do obniżek stóp procentowych przez Norges Bank już w II kwartale, zasadniczo zgodnie z oczekiwaniami rynku” – komentują ekonomiści ING Think.
Analitycy BNP Paribas wskazują na istotną zależność w parze EUR/NOK.
„Nasz średnioterminowy model wartości godziwej sugeruje, że korona norweska (NOK) wydaje się tania w stosunku do EUR. To sugeruje wartość godziwą EUR/NOK na poziomie 10,24 do końca 2024 r.” – skomentowali eksperci z BNP Paribas pod koniec ubiegłego roku.
Tekst przygotował FXMAG