Tego dnia w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne. Obecne prognozy sugerują, że żadna partia nie zdobędzie większości umożliwiającej samodzielne rządy. Jak ich wynik wpłynie na gospodarkę? To pytanie budzi coraz większe zainteresowanie.
Gospodarka Niemiec w potrzasku
Gospodarka największego kraju w Europie nadal tkwi w stagnacji. Choć po pandemicznym spowolnieniu nastąpiło pewne ożywienie, to w ostatnich dwóch latach PKB zmniejszył się o 0,3% i 0,2% rok do roku. W efekcie niemiecka gospodarka znajduje się mniej więcej na tym samym poziomie, co pięć lat temu.
Wykres: Indeks realnego PKB Niemiec (2009 – 2024)

Źródło: Ebury, Bloomberg Data: 12.02.2025.
Największe problemy widać w przemyśle, który ponownie nie spełnił oczekiwań. W styczniu zanotowano piąty z rzędu spadek. W skali miesiąca produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 2,4%. Co znacznie odbiegało od rynkowych prognoz zakładających zniżkę o jedyne 0,6% mdm. Największe straty odnotowano w branży motoryzacyjnej oraz w produkcji maszyn.
Kolejnym poważnym wyzwaniem dla niemieckiej gospodarki jest rosnące bezrobocie. W styczniu stopa bezrobocia wzrosła do 6,2%, po trzech miesiącach utrzymywania się na poziomie 6,1%. Dla porównania, w maju 2022 roku wynosiła jeszcze 5%.
Nie można też zapominać o osłabiającym się euro. Choć w ostatnich dniach kurs EUR/USD na rynku Forex rośnie, to w dłuższej perspektywie sytuacja dla wspólnej waluty nie wygląda najlepiej. Pod koniec września ubiegłego roku notowania sięgały niemal 1,12, podczas gdy obecnie euro kosztuje jedynie 1,05 USD.
Oprócz już widocznych problemów gospodarczych Niemcy mogą wkrótce zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem – nadchodzącymi taryfami ze strony USA. To potencjalny kolejny cios dla ich gospodarki.
“Oczekuje się, że niemiecka gospodarka pozostanie hamulcowym wspólnego bloku w przewidywalnej przyszłości. Słabość przemysłu, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym, jest jednym z głównych czynników, wadzą kryzys energetyczny i rywalizacja Chin” – twierdzi Roman Ziruk – starszy analityk Ebury.
Tekst przygotował FXMAG