Funt jest jedną z najmocniejszych walut, w stosunku do USD, w 2023 roku. Skąd się bierze jego siła? Głównie z nadziei na uniknięcie przez Wielką Brytanię recesji, i te nadzieje mają podstawy.
Pod koniec ubiegłego tygodnia funt brytyjski znalazł się najwyżej w stosunku do dolara amerykańskiego od czerwca 2022 roku. Przebił się przez lokalne szczyty z grudnia 2022 i stycznia 2022. W miesiąc umocnił się do USD o 2%, a w ciągu 6 miesięcy o blisko 10%. Skąd ta siła funta? I co dalej z brytyjską walutą?
Funt rośnie w siłę, bo rynek ma nadzieję, że na Wyspach nie będzie recesji
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że od końca 2021 roku Bank Anglii podnosi stopy procentowe. Ruszył z ledwie powyżej zera, obecnie główna stopa wynosi już 4,25% po podwyżce o 25 pb. w marcu.
Jednakże od maja 2021 do września 2022 funt bardzo gwałtownie tracił na wartości w stosunku do walut, w tym do USD. Z okolic 1,4250 „zjechał” aż do okolic 1,0364. Czyli podwyżki stóp nie mogą być jedynym wyjaśnieniem siły GBP z ostatnich miesięcy.
David Kindley, strateg rynkowy w Orbex, stwierdził w komentarzu dla FXMAG, że głównym czynnikiem umacniającym funta jest poprawa kondycji brytyjskiej gospodarki oraz oczekiwania z tym związane – że uda jej się uniknąć recesji. „Perspektywy brytyjskiej gospodarki wyglądają coraz lepiej, a jednocześnie jest możliwe, że Bank Anglii będzie coraz bardziej agresywnie podnosił stopy, by walczyć z inflacją. Poziom głównej stop, który wynosi 4,25%, daje sporo przestrzeni na dalsze podwyżki” – wskazał Kindley.
Zdaniem eksperta firmy Orbex, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w maju stopy na Wyspach pójdą w górę. „Zresztą, oczekiwania rynkowe są takie, że nie tylko Bank Anglii, ale również Fed i Europejski Bank Centralny podniosą stopy. To oznacza, że zobaczymy sporą zmienność na forex” – dodał.
Ben Laidler, analityk eToro, zwrócił uwagę w komentarzu dla FXMAG na przemówienie gubernatora Banku Anglii z ubiegłego tygodnia. „Andrew Bailey nie ukrywał, że zwiększyło się prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że upadki pojedynczych banków na Wyspach czy na kontynencie to są swego rodzaju wypadki przy pracy, które nie odwiodą Banku Anglii od dalszego zacieśniania polityki pieniężnej” – podkreślił Laider. „Bank Anglii miał narzędzia, by z powodzeniem walczyć z najwyższą inflacją spośród wszystkich głównych gospodarek świata. To sprawia, że 12. podwyżka stóp w bieżącym cyklu na posiedzeniu 11 maja jest bardzo prawdopodobna. Ten jastrzębi pogląd pomaga wzmacniać funta, który jest najlepiej radzącą sobie główną walutą w stosunku do dolara amerykańskiego w tym roku” – dodał Laider.
Według Laidera, istnieje obecnie potrzeba większej płynności banków oraz potrzeba przestrzeni na wyższe poziomy gwarancji depozytów bankowych. „Gwarancje te są mniejsze niż połowa poziomu 250 000 USD w USA. Są one na poziomie 85 000 GBP w Wielkiej Brytanii i 100 000 euro w Europie. To nieuniknione zacieśnienie polityki pieniężnej w wykonaniu Banku Anglii wykona dużą pracę w zakresie chłodzenia gospodarki i obniżania inflacji, poprzez zwiększenie kosztów dla banków i doprowadzenie ich do konieczności ograniczenia pożyczek dla firm i konsumentów” – wskazuje Leider.
Tekst przygotował FXMAG