Decyzja EBC w marcu 2023
Na czwartkowym posiedzeniu Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego przegłosowano kolejną podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami po raz kolejny wyniosła ona 50 punktów bazowych, co oznacza że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wzrośnie do 3,5 proc., stopa kredytu w banku centralnym: do 3,75 proc., a stopa depozytowa: do 3,0 proc., co jest najwyższym poziomem oprocentowania EBC od 2008 roku, czyli od czasów globalnego kryzysu finansowego. Marcowa podwyżka stóp procentowych EBC jest też szóstą decyzją (i drugą w tym roku) w trwającym od lipca 2022 roku cyklu zacieśniania monetarnego.
Można powiedzieć, że dzisiejsza decyzja EBC jest zgodna z rynkowym konsensusem i tym, co wcześniej sygnalizowali przedstawiciele banku centralnego
W ostatnich dniach wydarzyło się jednak tak dużo, że analitycy byli coraz mniej skłonni do utrzymywania scenariusza bazowego w postaci podwyżki o 50 pb. skłaniając się raczej ku wzroście stóp o 25 punktów bazowych.
Zaczęło się od problemów z płynnością mniej istotnych banków w USA, takich jak zlikwidowane już SVB czy Signature Bank. Później okazało się, że dużo większy Credit Suisse również może mieć problemy z utrzymaniem się na powierzchni. Już w poniedziałek akcje szwajcarskiego banku osiągnęły historyczne minima, zaś wyceny swapów ryzyka kredytowego (CDS) dla pięcioletnich obligacji Credit Suisse wyznaczyły nowe szczyty.
W środę doszło do zawieszenia notowań banku na szwajcarskiej giełdzie, po tym jak główny akcjonariusz, jakim jest Saudi National Bank, zapowiedział że nie będzie w stanie wesprzeć finansowo Credit Suisse.
Tekst sporządził FXMAG