Deflacja w Szwecji
Szwedzi mogą cieszyć się ze spadających cen w sklepach. Inflacja konsumencka w Szwecji w ujęciu miesięcznym okazała się ujemna.
Spadek wskaźnika CPI był wyraźny, a stopa inflacji CPI w sierpniu wyniosła 0,6% mdm. To więcej niż prognoza na poziomie -0,5% oraz 0,1% miesiąc wcześniej.
W ujęciu rocznym, czyli najczęściej przywoływanym, stopa inflacji CPI w Szwecji wyniosła 1,9% rdr. Jest to najniższy odczyt od prawie 4 lat, a także wartość poniżej celu inflacyjnego szwedzkiego banku centralnego.
Niskie wartości inflacji w Szwecji to nie tylko radość dla przeciętnego Szweda, który zapłaci mniej za swoje ulubione produkty spożywcze. To również pocieszenie dla rządu tego kraju, który chce pobudzenia koniunktury. Szwedzki rząd już ogłosił zwycięstwo w walce z inflacją i obiecał zwiększyć wydatki.
Źle się działo w gospodarce szwedzkiej
Niższa inflacja to zielone światło dla banku centralnego do obniżek stóp procentowych. Luzowanie polityki pieniężnej pozwala gospodarce rozkręcić się. Pobudzone zostają inwestycje, bo niższe stopy procentowe to tańszy kredyt. To z kolei więcej inwestycji i większa aktywność w gospodarce. A tego Szwecja wyraźnie potrzebuje.
Gospodarka naszych sąsiadów zza Bałtyku kulała w ostatnich latach. Szwedzki PKB skurczył się o 0,3% kwartał do kwartału w II kwartale 2024 roku. W poprzednim kwartale był to skromny wzrost o 0,8% po zniżce o 0,2% w ostatnich miesiącach 2023 roku.
Bezrobocie w Szwecji również jest wysokie. W czerwcu stopa bezrobocia osiągnęła poziom 9,4%, najwyższy od 3 lat. W lipcu było to 7,7%, ale spadek jest w dużej mierze cyklicznym efektem sezonowym.
Otwarta droga do cięć stóp procentowych w Szwecji
Rosnące bezrobocie i powolna szwedzka gospodarka zwiększyły presję na bank centralny. Riksbank, bank centralny Szwecji, rozważa, czy obniżyć swoją stopę procentową o dwa lub trzy ruchy o 25 pb na trzech pozostałych posiedzeniach w tym roku.
Przedstawiciele Riksbanku zwracają szczególną uwagę na inflację bazową. To miara inflacji, która wyklucza niektóre kategorie produktów by pozwolić ekonomistom dokładniej spojrzeć na najważniejsze aspekty wywołujące wzrost cen. W sierpniu inflacja bazowa CPIF wyniosła w Szwecji 2,2% rdr. To blisko celu 2%, co powinny być powodem do optymizmu dla szwedzkich bankierów centralnych.
Tekst przygotował FXMAG