Rewaluacja waluty i dewaluacja pieniądza to zjawiska z dwóch różnych biegunów. Pierwsze związane jest z podwyższeniem kursu waluty w stosunku do walut zagranicznych. Drugie pojawia się, gdy analogicznie następuje obniżenie wartości waluty. Co jeszcze warto wiedzieć o tych specyficznych procesach?
Czym jest rewaluacja waluty?
Rewaluacja (rewaloryzacja) to jedno z licznych pojęć odnoszących się do rynku walutowego. Na czym polega to działanie? Rewaluacja waluty to przeprowadzone przez uprawnione władze podwyższenie kursu konkretnej waluty w stosunku do waluty zagranicznej. W praktyce ta czynność znacząco zmienia rynek. Rewaluacja waluty sprawia, że mamy do czynienia z faktycznym wzrostem ceny waluty krajowej w stosunku do waluty zagranicznej.
Urzędowe podwyższenie kursu danej waluty w stosunku do waluty zagranicznej ma jeden główny cel, a mianowicie ochronę kursu waluty rodzimej.
W tym momencie warto sobie uświadomić, że wszystkie kursy walutowe mogą albo rosnąć, albo spadać. Ponadto kursy dzielimy na sztywne (ustalane przez państwo) oraz płynne (kształtowane przez rynek). Zagadnienie rewaluacji waluty, podobnie jak omawiana w dalszej części tekstu dewaluacja, odnoszą się do sztywnych zmian kursów.
Dewaluacja – co to jest?
Kolejnym istotnym pojęciem odnoszącym się do zmian kursu walutowego jest dewaluacja. Co to jest dewaluacja? Analogicznie do rewaluacji, dewaluacja jest oficjalną obniżką kursu waluty w danym kraju w stosunku do kursów innych walut. Określenie „oficjalna” oznacza tu, że proces przeprowadzany jest przez uprawnione do tego organy państwowe – rząd lub bank centralny.
Jak dochodzi do dewaluacji? Organ wykonujący taką interwencję może np. zmniejszać stopy procentowe albo realnie zwiększać podaż pieniądza. Te działania mają doprowadzić m.in. do poprawy sytuacji krajowego eksportu czy realnego zmniejszenia importu. W ten sposób reguluje się bilans handlowy danego kraju.
Głównym celem dewaluacji, czyli obniżenia wartości waluty krajowej, jest zwiększenie konkurencyjności danego państwa na rynkach światowych.
Przyczyny rewaluacji i dewaluacja pieniądza
Rewaluację i dewaluację przeprowadza się w konkretnych momentach rynkowych.
Rewaluacja, czyli wzmocnienie waluty, ma miejsce, gdy organ zarządzający chce podjąć politykę antyinflacyjną lub ma na celu eliminację nadwyżki bilansu handlowego. Wynika to np. z gorszej konkurencyjności danego kraju. Następuje tu wzrost cen towarów krajowych sprzedawanych za granicą i jednoczesna obniżka cen towarów z zagranicy dla krajowych nabywców. Takie tendencje mogą wyhamować eksport i zwiększyć import.
Warto nadmienić, że do przeprowadzenia rewaluacji potrzebne są wysokie stany zatrudnienia, wykazywanie optymalnych rezerw walutowych, a także dobra koniunktura i dodatni bilans płatniczy. Do rewaluacji poszczególne państwa mogą przygotowywać się przez długi czas, zwiększając sukcesywnie zasoby waluty międzynarodowej w banku centralnym.
Również dewaluacja może mieć różne przyczyny. Z jednej strony rządzący chcą celowo obniżyć wartość waluty krajowej, ponieważ ich celem jest uzyskanie wsparcia ekspertów i obniżenie poziomu importu. Ponadto chcą zwiększyć konkurencyjność krajowej waluty czy obniżyć wydatki z rezerw dewizowych. Tłem dewaluacji jest często także trwający przez długi czas deficyt bilansu płatniczego.
W skrajnych przypadkach ma miejsce także niekontrolowana dewaluacja. Wynika ona m.in. z inflacji, nadwyżki importu nad eksportem czy braku stabilizacji w kraju (np. przez nałożenie na dany obszar sankcji międzynarodowych).
Co to jest dewaluacja i rewaluacja – jakie są ich skutki i główne cele?
Zarówno przeprowadzona w sposób kontrolowany dewaluacja, jak i rewaluacja realnie wpływają na wartość danej waluty. Jakie są główne następstwa przeprowadzania takich procesów?
Rewaluacja to decyzja o podniesieniu poziomu kursu, tak aby zmniejszyć dystans dzielący go od ceny rynkowej. W przypadku stosowanej dość sporadycznie rewaluacji głównym założeniem jest m.in. obniżenie eksportu z jednoczesnym wzrostem importu. Eksport jest tu mało opłacalny, podczas gdy import staje się tańszy i łatwiejszy.
W wyniku rewaluacji kurs krajowej waluty wzrasta. To sprawia, że eksportowane towary są droższe dla odbiorców i spada ich konkurencyjność na rynkach zagranicznych. Efektem rewaluacji jest zmniejszenie lub wyeliminowanie nadwyżki bilansu płatniczego, tak aby doprowadzić do pożądanej sytuacji równowagi.
Gdy mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, czyli utrzymującego się przez długi czas kursu o wysokiej wartości w stosunku do rynku, organ zarządzający przeprowadza dewaluację, tak aby nie stracić rezerw dewizowych, a przy okazji ożywić popyt i produkcję. Dewaluacja ma na celu także zmniejszenie luki produktowej PKB.
Niestety, często procesy dewaluacyjne mogą okazać się niekorzystne dla obywateli danego kraju, ponieważ jeśli ich rodzima waluta spada, w górę idą ceny, co przekłada się na spadek wartości oszczędności. W tej sytuacji może, ale nie musi, dojść do inflacji. Ponadto niekontrolowana dewaluacja może zrodzić poważny kryzys.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rynku walutowego oraz szeroko pojętego tradingu? Dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School – znajdziesz tu wiele interesujących bloków tematycznych, a także aż 50 godzin wideo, dzięki którym poznasz tajniki obecności na rynku.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.