Swing trading jest strategią, z której korzysta wielu inwestorów. Dowiedz się, na czym polega, i sprawdź, czy warto ją stosować na co dzień.
Swing trading – co to jest? Od czego zacząć?
Swing trading to strategia inwestycyjna, która skupia się na krótkoterminowych ruchach cen. Trader bierze pod uwagę głównie dane, które otrzymuje na podstawie analizy technicznej. Pomaga mu także aktualna wiedza makroekonomiczna, stanowiąca ważny element analizy fundamentalnej. Czym charakteryzuje się swing trading i kiedy można go wykorzystać?
Co to jest swing trading?
Swing trading jest jedną ze strategii inwestycyjnych, którą traderzy wykorzystują na rynkach finansowych i na giełdzie. Ten sposób działania opiera się na trendach średnioterminowych. Jest prostszy oraz spokojniejszy od scalpingu, który polega na otwieraniu pozycji i zamykaniu ich po kilku minutach czy godzinach. Strategia swing trading polega na utrzymywaniu pozycji przez nieco dłuższy czas – kilka dni albo nawet kilka tygodni.
W jaki sposób swing traderzy podejmują decyzje?
W przypadku strategii swing tradingowej bardzo duże znaczenie ma analiza techniczna. Polega ona na wyciąganiu wniosków z danych, które można znaleźć na wykresach. Traderzy posiłkują się nią, określając dogodny moment na otwarcie pozycji. Poszukują zwłaszcza rozwiniętych trendów i obserwują je do momentu, w którym następuje korekta. Spadek ceny pozwala inwestorowi dołączyć do trendu, ponieważ dokonują zakupu za korzystniejszą stawkę.
Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stosunku zysku do ryzyka. W każdej strategii potencjalne ryzyko powinno być jak najniższe – mniejsze od możliwego do uzyskania zarobku. Nigdy nie da się go jednak wyeliminować. Obserwując rynek, ekonomiści doszli do wniosku, że ryzyko jest zazwyczaj wprost proporcjonalne do możliwego do uzyskania zysku.
Poza analizą techniczną traderzy, którzy korzystają ze strategii swing tradingu, posiłkują się analizą fundamentalną. Jej celem jest monitorowanie bieżących wydarzeń na świecie. Znaczenie mają tu czynniki polityczne czy ekonomiczne – nawet wybory prezydenckie w jednym z krajów mogą wpłynąć na rynki finansowe, podobnie nagłe i tragiczne sytuacje, takie jak wojna. Na przykład: jeśli wojna dotknie państwa, które produkują ropę, może to znacząco zmienić jej cenę w niedalekiej przyszłości.
Na podstawie tej wiedzy trader może zająć pozycję długą (czyli kupić) i czekać na wzrost ceny. Gdy to nastąpi, zamknie transakcję z zyskiem.
Bardzo często wydarzenia polityczne lub makroekonomiczne mają odzwierciedlenie w sytuacji na rynku, co widać w zmianach cen różnych aktywów. Trader powinien śledzić je na bieżąco i odpowiednio na nie reagować. Zdarza się jednak, że analiza fundamentalna nie pozwala osiągnąć odpowiednich rezultatów – może być to wynikiem nieracjonalnych zachowań inwestorów, wykorzystania informacji poufnej przez insiderów etc.
Handel z trendem czy przeciwko trendowi?
Swing traderzy poszukują trendów i działają zgodnie z nimi. Jednak niektórzy inwestorzy wolą handlować przeciwko trendowi. Czy oznacza to, że zwiększają ryzyko swoich transakcji? Niekoniecznie. Także działania przeciwko trendowi mogą potencjalnie być zyskowne, choć oczywiście w każdym wypadku trzeba pamiętać o ryzyku, z jakim wiążą się inwestycje.
W przypadku tradera, który handluje przeciw trendowi, ważne jest inwestowanie na podstawie kilku interwałów. Nie analizuje więc jedynie tego interwału, na którym decyduje się otworzyć pozycję, ale także kilka innych. Sytuacja na rynku może się bowiem zmienić np. w ciągu kilkunastu minut.
Przykład: inwestor zauważył trend wzrostowy na interwale dziennym. Jednak interwał godzinowy i piętnastominutowy wskazuje na możliwą korektę, czyli spadek cen.
Co to oznacza dla tradera? Mimo że w długim terminie trwa trend wzrostowy, wciąż możliwe są zyski w terminie krótkim lub średnim. Te informacje uzyskał poprzez analizę kilku interwałów i czynników, które odczytał z wykresu.
Czy każdy inwestor może zostać swing traderem?
Swing trading jest mniej angażujący niż strategie krótkoterminowe. Dzięki temu, że transakcje są utrzymywane przez nieco dłuższy czas, nie trzeba poświęcać każdego dnia kilku godzin na analizę i poszukiwanie okazji do handlu. Z tego względu tą strategią mogą się zainteresować początkujący traderzy. Łatwo połączą inwestowanie z innymi obowiązkami, np. pracą na etacie. Należy przy tym zaznaczyć, że mimo ewentualnych zysków zwykle nie warto rezygnować z pracy na rzecz tradingu, zadłużać się celem inwestowania w ryzykowne instrumenty ani w szczególności inwestować środków potrzebnych do bieżącego utrzymania.
Swing trading wymaga cierpliwości, ponieważ na potencjalne zyski można czekać nawet kilka tygodni. Transakcje są utrzymywane przez pewien czas i trzeba stosować się do ustalonego planu, nawet jeśli pojawi się okres strat.
Na jakich rynkach swing trading się sprawdza?
Strategia sprawdza się na tych rynkach, które poruszają się w sposób trendowy, czyli np. forex. Swing trading można stosować podczas handlu parami walutowymi, indeksami giełdowymi, metalami szlachetnymi, surowcami czy kryptowalutami.
Od czego zacząć handel swing tradingowy?
Swing traderzy posiłkują się analizą techniczną, warto więc zacząć od poznania najważniejszych wskaźników i nauczenia się, w jaki sposób rozpoznawać trendy. To kluczowa informacja dla inwestora.
W przypadku gdy rynek jest w trendzie wzrostowym, należy szukać sygnałów kupna. W ten sposób można zyskać, gdy rynek będzie dalej podążał w górę. Jeśli zaś trend jest spadkowy, inwestor powinien szukać sygnałów sprzedaży. Tak określa się punkt wejścia – czyli otwarcia transakcji. Ważny jest również punkt wyjścia. Należy określić cel dla zysku i poziom zlecenia stop loss, czyli wybrać kwotę, przy której transakcja zamknie się automatycznie. Może to zapobiec dodatkowym stratom.
Istotne, aby określić oba te poziomy jeszcze przed otwarciem transakcji. Dla ustalenia momentu wyjścia także należy stosować odpowiednie wskaźniki, takie jak poziomy wsparcia i oporu.
Poziom wsparcia jest poziomem cenowym, na którym istnieje prawdopodobieństwo, że obecny ruch się zakończy. Poziom oporu natomiast ogranicza trwające wzrosty i może zapowiadać wystąpienie trendu spadkowego.
Zarejestruj się na platformie e-learningowej AvaTrade School!