Unia Europejska za priorytet stawia sobie transparentność, jeśli chodzi o podział i rozdysponowanie pieniędzy. Warto mieć to na uwadze, chcąc pozyskać środki na innowacje czy zwiększenie skali działalności. Przyznanie puli jest równoznaczne z podpisaniem umowy, która określa założenia programu. Wśród nich odnaleźć można konieczność założenia dedykowanego konta bankowego czy raportowanie wydatków. Co więcej, udział w rozliczeniu mogą wziąć jedynie koszty kwalifikowane. Jak otrzymać dotacje z UE? Które firmy mogą liczyć na wsparcie w ramach programów unijnych?
Dofinansowanie z Unii Europejskiej – z jakich programów można skorzystać w nadchodzących latach?
Na lata 2021-2027 przeznaczono kolejną pulę, która zostanie rozdysponowana wśród śląskich firm. Wspieranie lokalnych biznesów i tworzenie nowych miejsc pracy wpisuje się w założenia rewitalizacji i modernizacji śląskich terenów poprzemysłowych.
W związku z obowiązkiem przejrzystego wydatkowania każde z państw Unii Europejskiej podaje do publicznej informacji dane na temat przedsięwzięć realizowanych ze środków UE. Podawane są także nazwy firm, które otrzymały wsparcie. Ma to pozwolić na równy dostęp do informacji w ramach projektów.
W latach 2021-2027 można skorzystać z szerokiej puli wsparcia. Inicjatywy finansowane są przez budżet Komisji Europejskiej. Dotacje UE przeznaczone na realizację celów w Polsce wynoszą 33,5 mld euro, są one zarządzane na poziomie poszczególnych województw. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, przeznaczony kapitał służy zmniejszeniu dysproporcji w rozwoju regionów należących do Unii Europejskiej. To również próba wspierania integracji i zmniejszenie zależności biznesowych w kolejnych latach. Z tego powodu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 dysponują budżetem na poziomie 5,14 mld euro. Co istotne, to 15% alokacji w ramach programów regionalnych. To duży potencjał i możliwość na efektywne wspieranie wzrostu.
Priorytetowe obszary wsparcia na lata 2021-2027 – jakie inwestycje finansuje wspólnota?
Największa część środków (41%) zostanie przeznaczona na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z postanowieniami unijnych instytucji, ma on się przyczynić do transformacji społeczno-gospodarczej województwa. To ok. 2 mld 128 mln euro, które zostaną rozdysponowane m.in. wśród śląskich firm i instytucji realizujących progospodarcze projekty.
Kolejne 2 mld zostaną przeznaczone z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tym przypadku mowa o następujących obszarach:
- Efektywność energetyczna. To dotacje UE na budowanie nowej przyszłości, w której udział alternatywnych źródeł energii będzie wzrastał. W tym przypadku mowa przede wszystkim o OZE i szeroko pojętej gospodarce emisyjnej. Projekty realizowane w ramach tych inicjatyw mogą liczyć na 703 mln euro (to tzw. priorytet II).
- Transport. Rozwój terenów poprzemysłowych wymaga zaaranżowania nowych elementów infrastruktury trwałej. To przede wszystkim drogi, kolej, ścieżki rowerowe, transport miejski. Elementy te są kluczowe z perspektywy mieszkańców śląska, szczególnie mieszkających na tzw. obszarach wykluczonych. Nadrzędnym celem funduszu jest zatem zmniejszenie nierówności w zakresie transportu i walczenie z wykluczeniem komunikacyjnym (priorytety III i IV – ok. 514 mln euro).
- Cyfryzacja. Wsparcie europejskie dla śląskich firm w zakresie innowacyjności i pomoc w rozwoju z perspektywy MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw). Mogą w nim wziąć udział mniejsze przedsiębiorstwa, które dopiero rozwijają się na rynku. Rozdysponowanie budżetu ma wspierać natomiast budowanie przewagi konkurencyjnej (priorytet I – ok. 376 mln euro).
Tekst przygotował FXMAG