Największy bank obsługujący podmioty z rynku kryptowalut ogłasza zakończenie działalności. Silvergate Bank, który jeszcze kilka miesięcy temu mógł pochwalić się aktywami o wartości ponad 12 mld dolarów w ciągu tygodnia stracił wszystkich swoich największych klientów, wyłączył flagową usługę i finalnie ogłosił likwidację. Co takiego się wydarzyło i jaki wpływ na rynek kryptowalut może mieć upadek Silvergate Banku?
Koniec Silvergate
Notowana na nowojorskim parkiecie spółka Silvergate Capital ogłosiła w środę, że zamierza całkowicie zakończyć działalność bankową, likwidując jak dotąd największą instytucję finansową obsługującą podmioty na rynku kryptowalut – Silvergate Bank. Zakończenie działalności bankowej przez Silvergate będzie obejmowało zwrot wszystkich depozytów należących do dotychczasowych klientów banku.
W zeszły piątek Silvergate Capital ogłosił wyłączenie swojej sieci płatniczej Silvergate Exchange Network. Była to flagowa usługa banku, funkcjonująca jako całodobowa sieć rozliczeniowa, która łączyła klientów Silvergate. Pozwalała na przeprowadzanie transakcji w USD z księgowaniem w czasie rzeczywistym i była szeroko wykorzystywana przez klientów banku, do których należały przede wszystkim giełdy kryptowalut. Zeszłotygodniowe wyłączenie jednej z głównych usług Silvergate Banku było kolejnym sygnałem, że w spółce dzieje się sporo złych rzeczy. Była to też nieoficjalna zapowiedź tego, że dni czołowego kryptowalutowego banku są policzone.
W odpowiedzi na wczorajsze oświadczenie informujące o likwidacji działalności bankowej Silvergate, giełda Coinbase Global poinformowała, że nie ma już żadnych aktywów w Silvergate Banku, zaś prezes Binance Changpeng Zhao napisał na Twitterze, że likwidacja banku nie przyniesie strat jego giełdzie.
Jeszcze w zeszłym tygodniu FDIC (Federal Deposit Insurance Corp), będący amerykańskim odpowiednikiem naszego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, miał prowadzić rozmowy z Silvergate, które dawały nadzieje na to, że uda się uniknąć likwidacji banku. Finalnie jednak sytuacja finansowa Silvergate Banku nie pozwalała na dalsze prowadzenie działalności, szczególnie po tym jak z jego usług zrezygnowali wszyscy najwięksi klienci i wyłączono sieć rozliczeniową Silvergate Exchange Network.
Dlaczego kryptowalutowy bank upada?
Upadek Silvergate Banku nie jest zaskoczeniem i nie doszło do niego z dnia na dzień. Co takiego jednak się wydarzyło, że regulowany w USA podmiot bankowy, który wśród klientów miał największe krypowalutowe biznesy świata musiał zakończyć swoją działalność? W drugiej połowie 2022 roku, jeszcze przed upadkiem giełdy FTX, Silvergate obsługiwał ponad 1600 podmiotów i klientów instytucjonalnych z rynku kryptowalut, których łączne aktywa przekraczały wartość 12 mld dolarów.