Nvidia rośnie jak na drożdżach i zaraz może wejść z przytupem do ekskluzywnego klubu spółek z wyceną rynkową powyżej 1 bln USD. Jednak wskaźnikowo patrząc, akcje tego producenta chipów, który rozwija się dynamicznie w segmencie sztucznej inteligencji, są już po prostu drogie.
W ubiegłym tygodniu najważniejszym wydarzeniem „spółkowym” na Wall Street był raport o wynikach producenta chipów – Nvidia. Osiągi tej firmy są tak imponujące, szczególnie w zakresie rozwoju usług AI (sztuczna inteligencja), że kurs dosłownie katapultował się na północ, w pobliże 390 USD za akcję.
Nvidia wygrywa na tym, że dość wcześnie weszła w segment sztucznej inteligencji. Rynek jej sukces zaczął dyskontować już dużo wcześniej. Jednak obecnie wycena i wskaźniki w przypadku Nvidii są w kosmosie, a 1,2% akcji w wolnym obrocie jest sprzedanych „na krótko” (inwestorzy grają na spadek wyceny).
Czy to czas na szorta na Nvidii?
Nvidia w 10 lat zjadła konkurentów z S&P500
Niezwykły jest wzrost wyceny Nvidii w ciągu ostatnich 10 lat. Może on zwiastować pojawienie się nowego amerykańskiego giganta korporacyjnego, z wyceną przekraczającą 1 bln USD. Obecnie wartość rynkowa akcji Nvidia wynosi około 950 mld USD. Członkami klubu 1 bln USD są jedynie Apple, Microsoft i Amazon.
W ciągu ostatnich 10 lat akcje Nvidii wzrosły na wartości o ponad 10 000%, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich spółek z indeksu S&P500 w tym okresie. Wzrost ten wygenerował ponad 960 mld USD wartości giełdowej.
Nvidia i niektóre inne firmy półprzewodnikowe wydają się zajmować niezwykle lukratywne miejsce w amerykańskim ekosystemie technologicznym. Krzem i półprzewodniki są niczym kilof i łopata w gorączce złota, tylko że tym razem to gorączka high-tech. Nvidia wyraźnie rośnie na wycenie dzięki oczekiwaniom inwestorów co do przyszłości: liczą oni na dalszy dynamiczny wzrost nowych technologii, oraz wzrost rynku półprzewodników, procesorów i sztucznej inteligencji.
Nvidia podała bardzo solidne wyniki za I kw. 2023. Jej przychody wyniosły 7,19 mld USD, czyli pobiła prognozy analityków o 669 mln USD. Co prawda przychody Nvidii spadły o 13% rok do roku, ale zysk na akcję wyniósł 0,82 USD i również pobił konsensus (o 0,21 USD). Rozczarował segment gaming (spadek przychodów o -38%, do 2,24 mld USD), ale eksperci uważają, że to chwilowy spadek formy
Czy to już czas na szorta?
Coraz częściej pojawiają się jednak głosy sceptyczne co do dalszego wzrostu wyceny Nvidii. Wskaźnik C/Z przy obecnej wycenie jest na poziomie 202, co jest poziomem bardzo wysoki, nawet jak na przedstawiciela segmentu hi-tech. Wskaźnik C/WK wynosi 43, ale on jest mniej ważny w przypadku spółek technologicznych.
Tekst przygotował FXMAG