Według szybkiego szacunku Eurostatu inflacja w strefie euro odnotowała wzrost w grudniu. To w dużej mierze zasługa sytuacji na rynku energetycznym, którą obserwowaliśmy pod koniec 2022 r.
Inflacja w Europie – są najnowsze dane
Inflacja HICP w strefie euro w grudniu wyniosła 2,9 r/r (oczekiwano: 3%, poprzednio: 2,4%). Inflacja bazowa w analizowanym miesiącu wyniosła z kolei 3,4% r/r (oczekiwano: 3,5%, poprzednio: 3,6%).
Inflacja w strefie euro, mierzona zmianą zharmonizowanego indeksu cen towarów i usług konsumenckich w ujęciu miesięcznym kształtowała się na poziomie 0,2%, a bazowa 0,4%.
„Biorąc pod uwagę główne składniki inflacji w strefie euro, oczekuje się, że w grudniu najwyższą roczną stopę odnotuje żywność, alkohol i tytoń (6,1% w porównaniu z 6,9% w listopadzie), a następnie usługi (4%, stabilne w porównaniu do listopada), towary przemysłowe nieenergetyczne (2,5% w porównaniu z 2,9% w listopadzie) i energia (-6,7% w porównaniu z -11,5% w listopadzie)” – przekazano w komunikacie.
„Dzisiejszy wzrost grudniowej inflacji w strefie euro nie powinien zbytnio dziwić. Będzie to wynikać z faktu, że ceny energii gwałtownie obniżyły się w grudniu 2022 roku, stąd będzie wynikać to prawdopodobne podbicie wskaźnika HICP (…) Wydaje się, że dopiero dane za styczeń będą istotniejsze dla EBC. Wiele przedsiębiorstw dostosowuje swoje ceny na początku roku. Dlatego też kolejna publikacja CPI/HIPC będzie prawdopodobnie miała większy wpływ na zmienność rynkową, bo będzie pewnego rodzaju punktem wyjścia. ” – skomentował Łukasz Zembik, analityk Oanda – DM TMS Brokers.
W strefie euro najniższą inflację odnotowano w Belgii i we Włoszech (0,5% r/r). Najwyższą z kolei zarejestrowano na Słowacji (6,6% r/r).
Warto zestawić te dane z wczorajszym odczytem inflacyjnym z Niemiec. Wskaźnik CPI wzrósł z 3,2% w listopadzie do 3,7% w grudniu 2023 r., osiągając najwyższą wartość od 3 miesięcy. Jak podał tamtejszy urząd statystyczny (Destatis), powodem był efekt bazy w związku z przekazaną pomocą rządu federalnego w grudniu 2022 r., co miało pozwolić na obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz gaz.
Co dalej z kursem euro?
Po opublikowaniu odczytu kurs EUR/USD pozostał na poziomie nieco powyżej 1,0900.
Uwaga inwestorów powinna skupiać się na danych z rynku pracy z USA, które zostaną opublikowane o 14:30.
„Lepsze od oczekiwań dane mogą być odbierane przez rynek jako zapowiedź tego, że rynek pracy w Stanach jest odporniejszy i oporny na politykę Fed, sugerując wyższe ryzyko powrotu inflacji, w przypadku przesadnego luzowania polityki przez Fed. Po wczorajszej publikacji szanse na obniżki stóp procentowych delikatnie się zmniejszyły, jednak wszystko będzie zależeć od dzisiejszych rządowych danych” – komentują analitycy XTB.
Tekst przygotował FXMAG