Branża deweloperska liczy na zmiany. Ekspert ds. nieruchomości Robert Chojnacki z portalu tabelaofert.pl uważa, że jeśli ustawa wejdzie w życie, może realnie poprawić sytuację na rynku przyspieszając procesy inwestycyjne. Zwiększając liczbę dostępnych terenów pod budownictwo. Nowe przepisy mają ułatwić inwestycje deweloperów eliminując bariery administracyjne.
”Dokument ten to z pewnością ważna inicjatywa, która może realnie usprawnić proces inwestycyjny i zwiększyć dostępność mieszkań. Kluczowe jest jednak w jakim zakresie zostanie uchwalona, a następnie wdrożona”. Mówi Robert Chojnacki, ekspert ds. nieruchomości z portalu tabelaofert.pl
Projekt wspomnianej ustawy budzi ogromne emocje wśród obserwatorów. Przeciwnicy zauważają, że spełnia on założenia wcześniej postulowane przez branżę deweloperską.
Ministerstwo chce iść na rękę deweloperom
Nowy projekt ustawy daje zielone światło deweloperom na budowę większej ilości nieruchomości w miastach.
Na stronie rządowej napisano, że celem jest wprowadzenie rozwiązań służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i przez to ułatwienie realizacji inwestycji mieszkaniowych.
”Analiza sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce prowadzi do wniosku, że ciągle zwiększający się popyt na mieszkania i grunty pod budownictwo mieszkaniowe, przy jednoczesnym zmniejszaniu podaży, powoduje nierównowagę na rynku. Niedostateczna podaż gruntów, na których mogłyby powstawać nowe inwestycje mieszkaniowe, stanowi barierę dla rozwoju rynku nieruchomości w najbliższych latach”. Informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Robert Chojnacki mówi, że procedury administracyjne w Polsce związane z realizacją inwestycji mieszkaniowych często trwają dłużej niż sama budowa. Ekspert tabelaofert.pl wskazuje, że jest to spowodowane skomplikowanymi regulacjami, brakiem gruntów nadających się na budownictwo wielorodzinne.
”Dziś <> się skończyły, w miastach wciąż jednak znajduje się wiele atrakcyjnych terenów, które wbrew logice nadal w dokumentach planistycznych przeznaczone są na przykład pod przemysł”. Zauważa Robert Chojnacki.
Ekspert dodaje również, że do problemem jest nieprawidłowa proporcja w zakresie udziału rynku deweloperskiego w budownictwie wielorodzinnym.
Deweloperzy mają dostać grunty od spółek państwowych
Ułatwieniem dla deweloperów byłoby rozwiązanie problemu nadużywania procedury odwoławczej. Ekspert wskazuje, że do tej pory wystarczyło wyrazić jedynie sprzeciw bez podania konkretnej przyczyny, by sprawa trafiła do sądu i w konsekwencji blokowała inwestycje. Projekt ministerstwa zakłada, że osoba odwołująca się będzie musiała precyzyjnie wskazać, co budzi jej sprzeciw i z jakich powodów oraz przedstawić dowody potwierdzające jej stanowisko.
”Nowe przepisy nie tylko nie ograniczają prawa do odwołań, lecz usprawniają procedurę, eliminując przypadki ich wykorzystywania w celu sztucznego wydłużania postępowań. Dzięki temu procesy inwestycyjne będą mogły toczyć się sprawniej, przy jednoczesnym poszanowaniu interesów inwestorów, administracji oraz społeczności lokalnych” – zaznacza ekspert.
Tekst przygotował FXMAG