Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.
Poniedziałek, 10 lipca
Po raz kolejny pierwsza sesja handlowa nowego tygodnia nie będzie zbyt obfita w istotne publikacje makroekonomiczne.
O godz. 3:30 opublikowane zostaną ostateczne dane na temat czerwcowej inflacji konsumenckiej oraz producenckiej w Chinach. W maju wskaźnik CPI wyniósł 0,2% w skali roku (wobec 0,1% r/r w kwietniu), natomiast inflacja producentów (PPI) w maju wyniosła -4,6% w skali roku.
O godz. 8:00 poznamy czerwcowe dane na temat inflacji konsumentów, bazowej oraz producenckiej w Norwegii. W maju norweski wskaźnik CPI wyniósł 6,7% w skali roku, podobnie jak inflacja bazowa, natomiast wskaźnik PPI zanotował głęboką deflację na poziomie -23,5% r/r.
O godz. 17:00 rozpoczną się wystąpienia lokalnych szefów amerykańskiej rezerwy federalnej – Mary Daly z San Francisco Fed oraz Loretty Mester z Cleveland Fed. O godz. 18:00 rozpocznie się konferencja prasowa Raphaela Bostica, stojącego na czele Fed w Atlancie.
Na godz. 21:00 zaplanowany jest start konferencji prasowej prezesa Banku Anglii, Andrew Baileya.
Wtorek, 11 lipca
O godz. 8:00 opublikowane zostaną dane z brytyjskiego rynku pracy – dotyczące stopy bezrobocia w maju oraz liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w czerwcu. Oprócz tego opublikowane zostaną odczyty średniego tygodniowego wynagrodzenia (w tym bez bonusów).
W tym samym czasie (godz. 8:00) Destatis opublikuje finalne dane na temat inflacji konsumenckiej i wskaźnika HICP dla Niemiec w czerwcu. W przypadku inflacji konsumenckiej (CPI) szacunkowy odczyt wyniósł 6,4% w skali roku, wobec 6,1% r/r odnotowanych w maju. Wzrost zanotowała również inflacja zharmonizowana (HICP), która wg wstępnych danych wzrosła w czerwcu do 6,8% w skali roku, wobec 6,1% r/r w maju.
O godz. 11:00 opublikowany zostanie lipcowy indeks instytutu ZEW, będący jednym z najważniejszych wskaźników nastrojów (po indeksie Ifo) dla niemieckiej gospodarki. W czerwcu jego odczyt wyniósł -8,5 pkt. (w skali od -100 do 100 pkt.).
O godz. 15:00 rozpocznie się wystąpienie prezesa Fed z St. Louis, Jamesa Bullarda.
Środa, 12 lipca
Środek tygodnia handlowego będzie bez wątpienia najbardziej obfitym dniem pod względem odczytów makroekonomicznych. Ze szczególnym naciskiem na kluczowe odczyty z USA, czyli czerwcowe dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej.
O godz. 4:00 poznamy decyzję Banku Centralnego Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Obecnie główna stopa procentowa w Nowej Zelandii wynosi 5,5% i została podniesiona na ostatnim posiedzeniu RBNZ w maju (o 25 pkt. Bazowych). Na lipcowym posiedzeniu możliwa jest kolejna podwyżka stóp, również o 25 pb.
O godz. 5:00 rozpocznie się wystąpienie publiczne prezesa Banku Australii.
O godz. 9:00 opublikowane zostaną ostateczne odczyty inflacji konsumenckiej i wskaźnika HICP dla Hiszpanii. Wstępne czerwcowe dane przyniosły spadek wskaźnika CPI do 1,9% w skali roku, z 3,2% r/r w maju. Spadek zanotował też wskaźnik HICP, który wg szacunków wyniósł w czerwcu 1,6% r/r, wobec 2,9% w skali roku w poprzednim miesiącu.
O godz. 10:00 rozpocznie się wystąpienie publiczne prezesa Banku Anglii, Andrew Baileya.
Kluczowe dane tygodnia poznamy o godz. 14:30, kiedy Biuro Statystyki Pracy opublikuje odczyty inflacji konsumenckiej i bazowej w Stanach Zjednoczonych. W maju wskaźnik CPI w USA wyniósł równe 4% w skali roku, po spadku z 4,9% r/r w kwietniu, zaś analitycy spodziewają się kolejnego spadkowego odczytu w ujęciu rocznym również w czerwcu. W przypadku inflacji bazowej (Core CPI), czyli liczonej z wyłączeniem cen żywności, energii i paliw, majowy odczyt wyniósł 5,3% w skali roku i 0,4% w ujęciu miesięcznym (wobec 5,5% r/r w kwietniu) i w przypadku bazowego CPI również zakładany jest nieznaczny spadek dynamiki cen w czerwcu.
O godz. 16:00 poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Analitycy spodziewają się dalszego zacieśniania monetarnego i podwyżki stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu o 25 punktów bazowych, do poziomu równych 5% głównej stopy procentowej. Poprzednia podwyżka oprocentowania dolara kanadyjskiego miała miejsce na czerwcowym posiedzeniu BoC, wówczas stopy poszły w górę o 25 pb., po dwumiesięcznej przerwie. Pół godziny po ogłoszeniu decyzji (16:30) opublikowany ostanie raport Banku Kanady na temat polityki monetarnej, a o 17:15 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa BoC.
O godz. 20:00 opublikowana zostanie lipcowa Beżowa Księga Fed, czyli raport dotyczący polityki monetarnej, który amerykańska rezerwa federalna publikuje cyklicznie na dwa tygodnie przed kolejnym posiedzeniem Komitetu Otwartego Rynku.
Czwartek, 13 lipca
Czwartkowa sesja rozpocznie się od danych na temat bilansu handlu zagranicznego Chin w czerwcu.
O godz. 8:00 podobny raport dotyczący importu i eksportu w maju opublikuje Wielka Brytania. W tym samym czasie poznamy również dane z brytyjskiego przemysłu – odczyty przetwórstwa przemysłowego oraz produkcji przemysłowej Wielkiej Brytanii w maju.
O godz. 8:45 opublikowane zostaną finalne dane na temat inflacji CPI i HICP we Francji. Wstępne dane za czerwiec to 4,5% r/r inflacji konsumenckiej, wobec 5,1% r/r w maju oraz inflacji zharmonizowanej na poziomie 5,3% r/r, wobec 6% r/r w maju.
O godz. 14:30 Biuro Statystyki Pracy opublikuje czerwcowy odczyt inflacji producentów (PPI) w Stanach Zjednoczonych. W maju inflacja producencka w USA wyniosła 1,1% w skali roku oraz -0,3% w ujęciu miesięcznym, po spadku z 2,3% r/r w kwietniu. W czerwcu oczekiwany jest kolejny spadek dynamiki cen producentów. Oprócz tego poznamy czerwcowy odczyt inflacji bazowej producentów (Core PPI), czyli liczonej bez cen produkcji żywności i energii. W maju wyniosła ona 2,8% w skali roku, po spadku z 3,2% r/r w kwietniu.
O godz. 20:00 opublikowany zostanie czerwcowy budżet federalny USA.
Piątek, 14 lipca
Ostatnia sesja handlowa nadchodzącego tygodnia rozpocznie się od danych z przemysłu Japonii, konkretnie majowych odczytów produkcji przemysłowej, które zostaną opublikowane o godz. 6:30. Analitycy spodziewają się wzrostu produkcji o 4,7% w skali roku, po spadku o -0,7% r/r w kwietniu.
O godz. 8:30 opublikowane zostaną dane na temat inflacji producentów (cen producentów) oraz cen producentów i importu w Szwajcarii.
O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje finalne dane na temat inflacji konsumenckiej w Polsce za czerwiec. Wg szybkiego odczytu GUS, inflacja w czerwcu wyniosła 11,5% w skali roku oraz 0% w ujęciu miesięcznym, po spadku z 13% r/r w maju.
O godz. 14:00 GUS opublikuje dane na temat salda rachunku bieżącego oraz obrotów towarowych w maju.
O godz. 14:30 poznamy dane Biura Statystyki Pracy na temat cen eksportu i importu Stanów Zjednoczonych w czerwcu (w tym bez ropy naftowej i towarów rolniczych).
O godz. 16:00 opublikowany zostanie lipcowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, obrazujący nastroje gospodarstw domowych w USA. Oprócz tego, w ramach indeksu Michigan, publikowane są również oczekiwania inflacyjne konsumentów w krótkim oraz w długim terminie.
Tekst przygotował FXMAG