Czy grozi nam stagflacja? Niepokojące dane
Ostatnie dane makroekonomiczne mogą sugerować, że zjawisko stagflacji przybiera na sile. Indeks PMI dla sektora wytwórczego ISM w USA co prawda wzrósł w grudniu do 49,4 punktów i jest to wyższy wynik w porównaniu do września 2024 roku, ale jednocześnie niższy niż rezultat z listopada 2024 roku, kiedy PMI wynosiło 49,7 punktów. Można więc stwierdzić, że PMI w USA przybiera obecnie tendencję spadkową.
Źródło: Macronext.
Tym samym był to 25 miesiąc recesji z ostatnich 26 miesięcy. Co więcej, wskaźnik zatrudnienia spadł do 45,3 punktu, kontynuując siedmiomiesięczny trend spadkowy.
Wykres 2. Porównanie indeksu PMI dla przemysłu i indeksu zatrudnienia w USA
Źródło: The Kobeissi Letter.
Warto zauważyć, że PMI dla przemysłu w Polsce również nie wygląda dobrze. W grudniu przyjął on wartość 48,2 punktów. W listopadzie wskaźnik ten wynosił 48,9 punktów.
Szczególnie niepokoi jednak fakt, iż produkcja w sektorze przemysłowym w USA spadła najszybciej od 18 miesięcy z powodu mniejszej liczby nowych zamówień. Firmy ograniczają działalność, gdyż konsumenci, zmęczeni wysokimi cenami, ograniczają wydatki. Mimo tego inflacja nadal rośnie – ceny wzrosły o 52,5 punktów, co oznacza, że to już 11 miesiąc wzrostu cen z ostatnich 12 miesięcy.
Stagflacja, a rosnąca inflacja i bezrobocie
Inflacja w grudniu w Stanach Zjednoczonych wyniosła 2,7% i wygląda na to, że przybiera na sile. W listopadzie wyniosła 2,6%, a w październiku najniższy poziom od lat, bo jedyne 2,4%.
Źródło: Macronext.
Tekst przygotował FXMAG