Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.
Poniedziałek, 31 lipca
Jak zazwyczaj ma to miejsce na przełomie miesięcy, tak i tym razem nadchodzący tydzień będzie obfity pod względem istotnych publikacji makroekonomicznych, które mogą sporo namieszać na rynkach.
Na ostatniej sesji lipca nie zabraknie ważnych odczytów, w tym również z Polski. Zaczniemy jednak od danych na temat czerwcowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Japonii (godz. 1:50). Analitycy spodziewają się wzrostu produkcji przemysłowej w tempie 2,4% w skali miesiąca (po odsezonowaniu), a także dynamiki sprzedaży detalicznej na poziomie 5,9% r/r.
O godz. 3:00 opublikowane zostaną lipcowe dane na temat wskaźników PMI dla przemysłu i usług Chin wg CFLP. W przypadku przemysłowego PMI oczekiwany jest odczyt na poziomie 49,2 pkt., wobec równych 49 pkt. osiągniętych w czerwcu.
O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji konsumenckiej w Polsce za lipiec. Analitycy spodziewają się kolejnego wyhamowania tempa wzrostu cen, jednak nie tak mocnego jak w poprzednich miesiącach – konsensus zakłada odczyt CPI na poziomie 11% w skali roku oraz 0% w ujęciu miesięcznym. W czerwcu inflacja konsumencka wyniosła 11,5% r/r i 0% w skali miesiąca.
O godz. 11:00 Eurostat opublikuje serię danych ze strefy euro. Poznamy szacunkowe dane na temat inflacji zharmonizowanej i bazowej HICP za lipiec – analitycy spodziewają się dalszego hamowania wskaźnika HICP do poziomu 5,2% w skali roku (z 5,5% r/r w czerwcu), a także symbolicznego spadku dynamiki inflacji bazowej HICP (z wyłączeniem cen żywności i energii) do poziomu 5,4% w skali roku, z 5,5% r/r w poprzednim miesiącu. W tym samym czasie poznamy także wstępne dane na temat PKB strefy euro w drugim kwartale – konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 0,1% w ujęciu kwartalnym oraz 0,4% w skali roku. Dla porównania, w pierwszym kwartale tempo wzrostu gospodarczego w eurozonie było ujemne w skali kwartału (-0,1%) oraz wyniosło 1% w skali roku.
O godz. 15:45 opublikowany zostanie lipcowy odczyt indeksu Chicago PMI dla przemysłu, natomiast o 16:30 przemysłowy indeks Dallas Fed.
Wtorek, 1 sierpnia
W pierwszy dzień nowego miesiąca opublikowane zostaną ostateczne odczyty przemysłowego wskaźnika PMI za lipiec dla czołowych gospodarek świata.
Seria publikacji danych rozpocznie się już o godz. 1:00 od odczytów przemysłowego wskaźnika PMI dla Australii. Wstępny odczyt wyniósł 49,6 pkt., wobec 48,2 pkt. w czerwcu.
O godz. 2:30 opublikowany zostanie indeks PMI dla przemysłu Japonii. Szacunkowy odczyt to 49,4 pkt., wobec 49,8 pkt. osiągniętych w czerwcu.
O godz. 3:45 poznamy przemysłowy PMI dla Chin – analitycy oczekują lipcowego odczytu na poziomie 50,4 pkt., wobec 50,5 pkt. w poprzednim miesiącu.
O godz. 6:30 poznamy decyzję Banku Australii w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada, że oprocentowanie dolara australijskiego, po lipcowej przerwie w podwyżkach, wzrośnie na sierpniowym posiedzeniu RBA o 25 punktów bazowych, do poziomu 4,35% głównej stopy procentowej.
O godz. 9:00 poznamy lipcowy odczyt przemysłowego PMI dla Polski – po czerwonym wyniku na poziomie 45,1 pkt., analitycy spodziewają się pogorszenia nastrojów w lipcu i odczytu na poziomie 44,5 pkt.
Kwadrans później (godz. 9:15) opublikowany zostanie PMI dla przemysłu Hiszpanii – lipcowa prognoza to 48,2 pkt, wobec 48 pkt. w czerwcu.
Kluczowe będą jednak ostateczne odczyty przemysłowego indeksu PMI dla Niemiec oraz strefy euro. Dane dla Niemiec poznamy o 9:55 – wstępny odczyt PMI za lipiec wyniósł rozczarowujące 38,8 pkt., wobec 40,6 pkt. w czerwcu. O godz. 10:00 poznamy finalne odczyty PMI dla strefy euro (wstępny odczyt wyniósł 42,7 pkt., wobec 43,4 pkt. w czerwcu).
O godz. 10:30 opublikowane zostaną przemysłowe PMI dla Wielkiej Brytanii (wstępnie 45 pkt., wobec 46,5 pkt. w czerwcu).
O godz. 15:45 poznamy ostateczny odczyt przemysłowych PMI dla USA (wstępnie 49 pkt.), natomiast kwadrans później (16;00) kluczowe odczyty lipcowego indeksu ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych – analitycy oczekują wyniku na poziomie 46,5 pkt., wobec 46 pkt. w czerwcu.
Środa, 2 sierpnia
Środek tygodnia handlowego będzie zdecydowanie najmniej obroty pod względem publikacji makroekonomicznych.
O godz. 0:45 opublikowane zostaną dane z Nowej Zelandii na temat kosztów zatrudnienia i stopy bezrobocia w drugim kwartale.
O godz. 01:50 poznamy protokół z posiedzenia Banku Japonii w czerwcu.
Kluczowe będą dane z amerykańskiego rynku pracy – o godz. 14:15 opublikowany zostanie raport ADP za lipiec, pokazujący zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolnicznym. Analitycy spodziewają się wzrostu liczby etatów o 180 000, wobec odczytu na poziomie 497 tys. w czerwcu.
O godz. 16:30 EIA opublikuje cotygodniowe dane na temat zmiany amerykańskich zapasów paliw: ropy naftowej, benzyny oraz destylatów.
Czwartek, 3 sierpnia
Na czwartkowej sesji opublikowane zostaną finalne odczyty usługowych PMI dla kluczowych gospodarek.
O godz. 1:00 poznamy odczyt indeksu PMI dla usług Australii – szacunkowy odczyt wyniósł 48 pkt., wobec 50,3 pkt. w czerwcu.
O godz. 3:45 opublikowany zostanie usługowy PMI dla gospodarki Chin.
O godz. 9:00 poznamy szacunkowe odczyty lipcowej inflacji konsumenckiej i producenckiej w Turcji. Analitycy spodziewają się ponownego wzrostu dynamiki cen CPI do poziomu 47,3% w skali roku, wobec odczytu na poziomie 38,2% r/r w czerwcu. Inflacja PPI w czerwcu wyniosła natomiast 40,4% w skali roku.
O godz. 9:15 opublikowane zostaną odczyty usługowego PMI dla Hiszpanii. Wstępny odczyt za lipiec wyniósł 53,3 pkt., wobec 53,4 pkt. w czerwcu.
O godz. 9:55 poznamy odczyt indeksu PMI dla usług Niemiec (szacunkowy 52 pkt., wobec 54,1 pkt. w czerwcu), natomiast o 10:00 usługowe PMI dla strefy euro (szacunkowy 51,1 pkt, w czerwcu 52 pkt.).
O godz. 10:30 opublikowany zostanie ostateczny odczyt indeksu PMI dla usług Wielkiej Brytanii – szacunkowe dane za lipiec wyniosły 51,5 pkt., wobec 53,7 pkt. w czerwcu.
O 11:00 Eurostat opublikuje czerwcowe dane na temat inflacji producentów w strefie euro.
O godz. 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych w sierpniu, tym razem o 25 punktów bazowych, po tym jak na czerwcowym posiedzeniu oprocentowanie funta brytyjskiego poszło w górę o 50 punktów bazowych. Wzrost stóp procentowych o 25 pb. oznaczać będzie wzrost głównej stopy procentowej do 5,25%.
O godz. 13:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Banku Anglii, Andrew Baileya.
O godz. 16:00 poznamy lipcowy odczyt indeksu ISM dla usług Stanów Zjednoczonych, w tym indeksy aktywności biznesowej, zatrudnienia oraz cen płaconych. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 52,4 pkt., wobec 54,4 pkt. w czerwcu.
W tym samym czasie Census Bureau opublikuje czerwcowe dane na temat zamówień w przemyśle oraz zamówień na dobra trwałe w USA.
Piątek, 4 sierpnia
Na ostatniej sesji handlowej tygodnia kluczowe będą lipcowe dane z rynku pracy w USA.
Wcześniej (godz. 8:00) poznamy m.in. czerwcowe dane na temat zamówień w przemyśle Niemiec czy sprzedaży detalicznej w strefie euro w czerwcu (godz. 11:00).
O godz. 14:30 Biuro Statystyki opublikuje lipcowy raport NFP, obrazujący stan amerykańskiego rynku pracy. Analitycy spodziewają się 180 000 nowych etatów w sektorze pozarolniczym, po tym jak w czerwcu ich liczba wzrosła o 209 tys. (Poniżej oczekiwań po raz pierwszy od ponad roku). Oprócz tego poznamy dane na temat przeciętnego wynagrodzenia, płacy godzinowej, średniego czasu pracy i stopy bezrobocia.
Tekst przygotował FXMAG