Turcja mocno podnosi stopy procentowe, znacząco przewyższając oczekiwania rynkowe. Lira reaguje umocnieniem. Czy to oznacza definitywne zerwanie z „erdoganomics”?
Turcja budzi się z głębokiego snu?
Bank Centralny podnosi główną stopę procentową do 40% z 35% wobec oczekiwanych 37,5%.
Podwyżka podwoiła oczekiwania ekonomistów, którzy prognozowali podwyżkę o 250 punktów bazowych. Posunięcie to zostało odebrane jako kontynuacja wysiłków na rzecz walki z wysoką inflacją i słabą lirą. Z raportu wynika, że bank centralny będzie kontynuował „silne zacieśnienie polityki pieniężnej”, które doprowadziło do istotnego spowolnienia akcji kredytów konsumenckich.
„Nie pójdziemy na kompromis w sprawie naszych celów, jakimi są stabilność cen i finansów, i będziemy działać z determinacją” – skomentowała Hafize Gaye Erkan, szefowa banku centralnego Turcji.
Warto przypomnieć, że Erkan została powołana na stanowisko w czerwcu, pod jej przewodnictwem to 6. podwyżka. Zanim do tego doszło, Erdoğan odwołał 3 poprzednich gubernatorów banku centralnego. Zaufanie inwestorów do kontynuacji restrykcyjnej polityki pieniężnej jest kluczowe z perspektywy gospodarki i kursu liry tureckiej. Działania te mają pozwolić przyciągnąć zagraniczny kapitał.
Z uwagi na kontrowersyjne decyzje ekonomiczne prezydenta Recepa Erdoğana (zwane prześmiewczo erdoganomics), w ostatnich latach wiele instytucji zmniejszyło ekspozycję na tamtejszy rynek.
Podwyżki są bolesne dla obywateli. Niemniej bank wydaje się zrywać z wcześniejszymi poglądami, starając się odwrócić gwałtownie rosnącą inflację i wzmocnić dramatycznie osłabioną walutę.
Lira z silną reakcją na decyzję banku centralnego
Turecka lira silnie zareagowała na dane. Waluta gwałtownie umocniła się względem USD na krótko po decyzji. Kurs TRY/USD wynosił 28,766. Bank centralny zobowiązał się do utrzymania warunków zacieśniania, zapowiadając wolniejsze tempo.
„Naprawdę imponujące posunięcie Banku Centralnego Republiki Turcji – sprawdzenie jego ortodoksji i znaczne wyprzedzenie oczekiwań. Musimy przyznać, że poważnie podchodzą do walki z inflacją” – napisał w notatce dla klientów Timothy Ash, strateg rynków wschodzących w BlueBay Asset Management.
Warto jednak pamiętać, że w ciągu ostatnich 5 lat lira straciła względem dolara 80% wartości.
Tekst przygotował FXMAG