Wczorajsze odczyty inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych przebiły oczekiwania analityków pod względem tempa spadku dynamiki scen w skali roku. Dziś poznaliśmy dane o inflacji w fabrykach, które z czasem wpłyną na ceny w sklepach. Mowa oczywiście o inflacji producentów, która jest swego rodzaju wskaźnikiem wyprzedzającym dla śledzonych przez wszystkich wskaźników CPI i Core CPI. Marcowy odczyt inflacji producentów wskazują na to, że w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się prawdziwej i długo wyczekiwanej dezinflacji. Przynajmniej w USA.
Inflacja producentów w USA spada mocniej od oczekiwań
W czwartek, dzień po po publikacji danych o inflacji konsumenckiej i bazowej, Biuro Statystyki Pracy pokazało marcowe dane na temat inflacji producentów w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik PPI w marcu wyniósł 2,7% w ujęciu rocznym oraz zanotował spadek o 0,5% w skali miesiąca. Jest to odczyt inflacji producenckiej poniżej oczekiwań, czyli korzystny dla rynku kapitałowego i wspierający narrację o postępującej dezinflacji w USA. Tak niskiego wskaźnika inflacji producentów w Stanach Zjednoczonych nie notowano od stycznia 2021 roku.
W przypadku wskaźnika Core PPI, czyli bazowej inflacji producentów (z wyłączeniem cen żywności, energii i paliw) marcowy odczyt wyniósł 3,4% w skali roku oraz -0,1% w ujęciu miesięcznym. Jest to wynik zgodny z oczekiwaniami rynku (choć spadek inflacji bazowej w skali miesiąca był mocniejszy od prognozy) i jednocześnie najniższy odczyt Core PPI od dokładnie dwóch lat, czyli od marca 2021 roku.
Oczekiwania rynku były dość optymistyczne, a i tak udało się je przebić – konsensus rynkowy zakładał spadek dynamiki inflacji producenckiej do poziomu równych 3% w skali roku i dynamiki miesięcznej na poziomie 0% (bez zmian w stosunku do lutego). W przypadku bazowej inflacji producentów oczekiwania analityków zakładały odczyt na poziomie 3,4% w skali roku oraz 0,3% w porównaniu do lutego.
Dla przypomnienia – poprzedni odczyt inflacji producentów za luty był sporym zaskoczeniem dla rynku. Wskaźnik PPI wyniósł 4,6% w skali roku oraz -0,1% w porównaniu do stycznia, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu inflacji producenckiej na poziomie 5,4% w skali roku oraz 0,3% w perspektywie miesięcznej. Bazowa inflacja PPI również pozytywnie zaskoczyła – w lutym wyniosła 4,4% w skali roku oraz 0% m/m, wobec konsensusu rynkowego na poziomie 5,2% r/r i 0,4% w ujęciu miesięcznym.
Nadchodzi dezinflacja
Dzisiejsze dane na temat inflacji producentów wpisują się w serię odczytów z amerykańskiej gospodarki, które wskazują na to, że długo wyczekiwana dezinflacja powoli staje się faktem. Inflacja PPI w ujęciu rocznym spada nieprzerwanie od czerwca zeszłego roku, kiedy osiągnęła rekordowy poziom 11,3%, mowa więc o dziesiątym z rzędu odczycie z malejącą dynamiką cen producentów. Jeśli chodzi zaś o bazową inflację producentów, jej szczyt został wyznaczony w marcu zeszłego roku, na poziomie 9,2% w skali roku.
Tekst przygotował FXMAG