Unia Europejska od 2024 roku wymaga stosowania nowego rodzaju zakrętek. Eksperci branży szacują, że z tymi zmianami związane są koszty rzędu miliardów euro. Kto za to zapłaci?
Jaki jest koszt nowych zakrętek?
Nowe zakrętki na butelkach wywołały falę kontrowersji. Wielu Polaków musiało zmierzyć się z nowym sposobem otwierania opakowań, co biorąc pod uwagę lata przyzwyczajeń mogło sprawić nieco problemów.
Część zachwala nowy sposób otwarcia, inni są oburzeni. Nic dziwnego, że wokół nowych zakrętek rozgorzała gorąca dyskusja. Padają pytania o to, ile to wszystko kosztowało. Niektórzy już udzielili odpowiedzi, że 8,7 mld EUR.
Jednak jest to wartość zdecydowanie przesadzona. Jest to rezultat otrzymany przez autorów raportu PwC z 2018 roku zleconego przez producentów butelek plastikowych. To górna wartość, która zakładała skrajny scenariusz. Finalnie nie miał on miejsca.
Dokument ten był odpowiedzią branży na propozycje Komisji Europejskiej związanej ze zmniejszaniem negatywnego wpływu plastikowych opakowań na środowisko.
W raporcie tym eksperci z PwC zastanawiali się nad kosztami, jakie stworzą (wówczas przyszłe) zmiany. Wyróżnili oni trzy zasadnicze aspekty. Przede wszystkim, były to koszty ponoszone przez dostawców i producentów zakrętek, np. związane z rekonfiguracją ich form wtryskowych.
Po drugie, dodatkowe koszty ponoszone przez rozlewnie w wyniku zastosowania innego kształtu zakrętki. Po trzecie, „utracona” wartość dodana, czyli koszt przestojów podczas instalacji nowych podzespołów i testowania linii.
Innymi słowy, producenci mogliby w tym czasie produkować, a zamiast tego modyfikują linię produkcyjną. Chodzi o ilość czasu, w którym linia nie może działać ze względu na instalację nowych maszyn, czyli przestój.
Jednak warto zwrócić uwagę na to, że w 2018 roku, gdy raport PwC powstawał, nie było jasne, jaką formę przyjmą nowe zakrętki. Wówczas sądzono, że zmiany będą szersze i zakładać będą również modyfikację butelek, np. ich szyjek. Jak się później okazało, tak się nie stało. Zmiana konstrukcji zakrętek była dość prosta, a w rezultacie: koszty zmian prawdopodobnie mniejsze.
Bliższy prawdzie koszt nowych zakrętek
Przy jedynie zmianie zakrętek na obowiązkowe jej mocowanie mogą kosztować branżę szacunkowo około 2,7 mld EUR. – czytamy w raporcie PwC.
Warto zwrócić jednak uwagę na to, że w szacunkach PwC, “utracona wartość dodana”, czyli koszt alternatywny przestoju, to ponad połowa kwoty 2,7 mld EUR. Według szacunków PwC z 2018 roku to 1,5 mld EUR.
Drugim i trzecim co do wielkości elementem kosztów są wydatki rozlewni i dostawców (ok. 41%), które szacujemy odpowiednio na ok. 680 mln euro i 438 mln euro w całej Unii Europejskiej. – czytamy w raporcie.
Tekst przygotował FXMAG