Ceny nieruchomości mieszkalnych spadają na ważnych rynkach rozwiniętych. Dziś pojawiły się kolejne dane z USA i Niemiec, które to potwierdzają.
Coraz bardziej niepokojące sygnały płyną z ważnych rynków nieruchomości. W ostatnich dniach pojawiły się dość zaskakujące dane z Niemiec i USA. Są to informacje niepokojące w kontekście gospodarki, ale oczywiście dobre dla nabywców nieruchomości, szczególnie tych, którzy dysponują gotówką.
Tanieją nieruchomości nad Renem
Zacznijmy od Niemiec. Średnia cena mieszkania u naszych zachodnich sąsiadów w IV kwartale 2022 roku poszła w dół o 3,6% r/r – podał urząd Destatis. To pierwszy spadek w ujęciu rocznym od IV kwartału 2010! W ujęciu kwartał do kwartału, ceny mieszkań spadły o 5%.
Jak tłumaczą niemieccy analitycy, spadek cen bierze się ze spadku popytu na mieszkania. A to jest z kolei pochodną podwyżek stóp, czyli rosnącego kosztu kredytu. W 2022 roku 10-letnie stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych w RFN urosło z 1% do 3,96%, według danych Interhyp, niemieckiego brokera kredytów hipotecznych.
Ceny domów w Niemczech w II połowie 2022 spadły o 2,5% – według danych Stowarzyszenia Niemieckich Banków Pfandbrief (VDP) i był to największy sześciomiesięczny spadek od ponad 20 lat! Od I kwartału 2010 do II kwartału 2022 ceny mieszkań nad Renem wzrosły o 107%.
Niemieccy analitycy nie widzą jeszcze zagrożenia spadku cen realnych o -15% r/r, co byłoby zagrożeniem dla gospodarki. Warto jednak pamiętać, że według Global Real Estate Bubble Index 2022, dwa niemieckie miasta Monachium i Frankfurt są tymi zagrożonymi pęknięciem bańki na rynku real estate.
Największe spadki cen domów w Niemczech zaobserwowano na obszarach miejskich (-6% r/r). Ceny domów na terenach wiejskich szły w dół nieco wolniej (-5,5% r/r). W największych miastach (Berlin, Hamburg, Monachium, Frankfurt) nieruchomości mieszkalne potaniały o średnio 2,9% r/r.
Niepokojące dane z USA
Podobnie niepokojące dane płyną zza oceanu. W USA średnia cena istniejących domów spadła w lutym 2023 o 0,2% r/r, do 363 000 USD, poinformowało dziś National Association of Realtors. To oznacza pierwszy spadek cen domów rok do roku w USA od lutego 2021 r. Od czerwca 2022 ceny istniejących domów w USA spadły o -12,3%
.
Dziś nadeszły kolejne ciekawe dane z amerykańskiego rynku real estate. Indeks cen domów S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii spadł rok do roku do 2,5% i był to 7 kolejny z rzędu miesiąc spadku tego indeksu. To oznacza, że ceny domów w USA – wedle tegoż wskaźnika – rosną coraz wolniej.