W dzisiejszym materiale przyglądamy się co działo się z kursem euro w ostatnich dniach, jak i w krótszym okresie, tj kilku godzin. Przytoczymy słowa jednego z członków Zarządu EBC, z wywiadu opublikowanego wczoraj, 6 maja. Philippe R. Lane wspomina o nadchodzących obniżkach stóp, które nie powinny zachwiać rynkiem, których ich oczekuje, co więcej mówi ekspert o planach EBC na nadchodzące miesiące? Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.
Kurs euro w ostatnich dniach EUR/PLN -0,5%
Kurs euro do złotówki od początku maja uległ spadkowi w wysokości -0,4826%. Notowania europejskiej waluty osłabiły się do złotówki z poziomu 4,3453 PLN do wartości 4,3036 PLN, odnotowanej dziś. Różnica między kursami na przestrzeni tych kilku dni wyniosła około 4 grosze.
Najwyższy kurs w mierzonym okresie wynosił 4,3463 PLN i miało to miejsce 3 maja, podczas gdy najniższa cena euro spadła do progu 4,3036 PLN (7 maja).
Opinie i prognozy ekspertów i analityków walutowych
“Pierwsze dzisiejsze kwotowania nie przynoszą większych zmian na złotym. Spodziewamy się handlu na EURPLN w zakresie ostatniego przedziału wahań – 4,3150-4,3350.” – pisali we wczorajszej analizie ekonomiści BGK
“W ostatnich dniach rynek jednak nieco skrócił swoje oczekiwania, co do skali cięć stóp w tym roku (niepełne trzy obniżki), co było jednym z argumentów do zwyżki euro.” – komentował Marek Rogalski, ekonomista, analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ
Jak widzimy na wykresie notowania euro do złotego w ciągu ostatnich 24 godzin zdecydowanie obrały tendencję zniżkową, kurs EUR/PLN spadł z poziomu 4,3340 PLN do 4,305 PLN, dziś wczesnym rankiem.
W dłuższej perspektywie, od początku roku notowania euro osłabiły się do złotego o -0,7016%. Kurs obniżył się z poziomów oscylujących wokół bariery 4,3540 PLN do 4,3036 PLN, co wprawdzie jest wielkim skokiem, ale pokazujący w jakim kierunku zmierza para.
W kwietniowym komunikacie EBC możemy przeczytać, że “postrzegania inflacji przez konsumentów w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz oczekiwania inflacyjne na kolejne 12 miesięcy spadły, podczas gdy oczekiwania inflacyjne za trzy lata pozostały niezmienione;”
“Zarówno kwietniowe wstępne szacunki inflacji w strefie euro, jak i opublikowane dane o PKB za I kwartał utwierdzają mnie w przekonaniu, że inflacja powinna w odpowiednim czasie powrócić do celu. Zatem na dzień dzisiejszy mój poziom pewności siebie poprawił się w porównaniu z naszym kwietniowym spotkaniem. Ale oczywiście więcej danych pojawi się w okresie od teraz do czerwca.” – skomentował Philipe R. Lane, członek Zarządu EBC
“W tym momencie rynek oczywiście wierzy, że obniżka stóp nastąpi, więc obniżka nie byłaby zaskoczeniem. Dużą część informacji, na które czekaliśmy, stanowiły liczby z poprzedniego tygodnia” – powiedział w wywiadzie R. Lane
Tekst przygotował FXMAG