Turecki bank centralny nie obniżył dziś stóp, podobnie jak w poprzednim miesiącu. W ostatnich kwartałach obniżał stopy, mimo że inflacja rosła i jest bardzo wysoka. Turecka lira zareagowała na tą decyzję zupełnie neutralnie.\
Turcja powstrzymuje się od obniżki stóp procentowych. Główna stopa pozostaje na poziomie 8,5%. Stopa pożyczkowa pozostała na poziomie 10%, a depozytowa na poziomie 7%. Natomiast stopa płynnościowa pozostała na poziomie 13%.
Stopy w Turcji bez zmian kolejny miesiąc z rzędu
Bank centralny Turcji utrzymał główną stopę na poziomie 8,5%, podobnie jak w marcu. Po lutowej obniżce o 50 pb. może to być nieco zaskakujące.
Eksperci uważają, że decyzja o braku obniżki stóp po raz kolejny podjęta została z uwagi na to, iż lira znajduje się pod presją, a gospodarka turecka absorbuje skutki katastrofalnych trzęsień ziemi z początku roku.
Inflacja w Turcji spadła do 50,5% r/r w marcu, ale pozostała na wysokim poziomie, głównie przez rosnące ceny żywności. CPI spada z 25-letniego maksimum 85,5% r/r, osiągniętego w październiku 2022 roku.
Pomimo wcześniejszych sygnałów, że bank centralny może obciąć stopy, to nie nastąpiło. „Wygląda na to, że ta instytucja jest coraz bardziej zaniepokojona presją deprecjacyjną na turecką lirę przed wyborami” – twierdzą analitycy UniCredit.
W 12 miesięcy lira straciła do USD aż 24%, podczas gdy np. euro umocniło się o blisko 5%.
To zapewne nie koniec „szalonej” polityki pieniężnej
Przypomnijmy, że w 2022 roku bank centralny Turcji obniżył stopę procentową o 500 punktów bazowych, przeciwdziałając spowolnieniu gospodarczemu – przynajmniej takie jest oficjalne stanowisko.
W grudniu 2022 i styczniu 2023 stopa była utrzymywana na poziomie 9%, gdy inflacja sięgała okolic 85% r/r. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi analitycy mówili, że może dojść do większego luzowania polityki pieniężnej przed wyborami, które mają się odbyć 14 maja 2023.
Tekst przygotował FXMAG