Jak działa blockchain i czym jest ta technologia? Jeśli interesujesz się tematyką kryptowalut, musisz koniecznie zagłębić się w temat łańcucha bloków. W tym tekście przedstawiamy najważniejsze informacje związane z tym rozwiązaniem!
Blockchain – co to jest?
Technologia blockchain to rozwiązanie, które zagościło już w różnych dziedzinach badań i zastosowań. Łańcuch bloków to przede wszystkim podstawa działania rynku kryptowalut. Z drugiej strony to element, który może być z powodzeniem stosowany w innych aspektach życia, m.in. w opiece zdrowotnej, administracji czy nawet energetyce. Choć blockchain to technologia w powijakach i jak na razie korzysta z niego głównie branża finansowa, to potencjał rozwiązania jest nieograniczony.
Jak zdefiniować zatem technologię blockchain? Co to jest w praktyce i na czym polega ten nowy trend? Odpowiedź na pierwszy rzut oka nie jest skomplikowana. Łańcuch bloków to bezpieczny i w pełni cyfrowy rejestr, który zbiera dane i udostępnia je użytkownikom. Warto wiedzieć, że w blockchainie blokowana jest możliwość zmian w rejestrze, a przy tym całość jest autonomiczna i zdecentralizowana (nie podlega kontroli jednej instytucji). To oznacza, że w teorii nie pojawia się tu dodatkowy pośrednik, który np. pobiera opłaty za transakcje.
Jak działa blockchain?
Odpowiadając na pytanie, jak działa blockchain, trudno nie odnieść się do najbardziej popularnego przykładu zastosowania tej technologii, czyli kryptowalut. Tutaj znajdziemy m.in. definicję, że blockchain to łańcuch bloków, który jest publicznym zapisem transakcji wykonywanych na kryptowalucie (np. Bitcoinie), do którego niejako dołączane są kolejne transakcje. Każdy użytkownik ma dostęp do łańcucha, a całość zabezpieczona jest rozwiązaniami z zakresu matematyki czy kryptografii.
W praktyce bloki informacji w blockchainie połączone są w jeden łańcuch. Poszczególne elementy zależą więc od siebie, a użytkownicy nie mogą wprowadzać zmian i ingerować w to, co zostało już stworzone. Taki rozproszony i zdecentralizowany system ma wiele plusów. Bardzo trudna jest tu m.in. zmiana zapisanych danych czy fałszowanie informacji.
Kryptowaluty, czyli wirtualne monety, zapisywane są w rejestrach sieci blockchain. Każda z nich została „wykopana” przez tzn. minera. Oznacza to, że ktoś musiał je wytworzyć w danej sieci. Każda taka operacja jest dołączana do łańcucha innych, co obrazuje nazwa technologii – blockchain, czyli łańcuch bloków.
Kopanie to w istocie wykonywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych, od których poprawności zależy zatwierdzenie danej transakcji na blockchainie – w tym sensie można powiedzieć że minerzy „głosują” mocą obliczeniową, którą udostępniają sieci.
Kto może przeglądać blockchain?
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, kryptowaluty opierają się na jawnej i ogólnodostępnej liście operacji (blockchain). Rejestr może być przeglądany i weryfikowany przez każdego. Oznacza to, że użytkownicy mają dostęp do historii transakcji czy innych informacji udostępnionych w danym blockchainie. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać ryzykownie, ale warto wiedzieć, że nie wszystkie dane są upublicznione.
Zaletą technologii blockchain jest wysoki stopień bezpieczeństwa. Owszem, bez problemu przejrzymy tu m.in. bazę danych i historię transakcji na danym walorze (np. popularnym Bitcoinie). Niemniej to właściciele danego projektu blockchainowego decydują, które informacje są publiczne. Zazwyczaj więc szczegółowe dane (np. dotyczące tożsamości kupujących) są niejawne.
Systemy opierające się na szyfrowaniu danych są niezwykle skuteczne i doskonale zabezpieczone, ale mają pewne wady. Choć trudno przeprowadzić tu atak hakerski (np. DDoS), to jednak problemem może być wyciek danych. Jeśli osoby niepowołane zyskają dostęp do prywatnych kluczy czy haseł, mogą przejąć dane użytkowników tej sieci.
Kto zatwierdza transakcje blockchain?
Aby odpowiedzieć na pytanie, kto zatwierdza transakcje blockchain, należy wrócić do informacji związanej ze zdecentralizowaniem całej bazy. Oznacza to, że nie ma tu jednego organu czy instytucji odpowiedzialnych za weryfikowanie i zatwierdzanie transakcji. Warto natomiast wiedzieć, że w blockchainie dane są weryfikowane przez całą sieć komputerową.
Brzmi enigmatycznie? Niekoniecznie. To sformułowanie, że w blockchainie dane weryfikowane są przez całą sieć pokazuje, że nie ma tu rejestrów, które ktoś fizycznie musi sprawdzić i zatwierdzić. Wszystkie operacje są wykonywane dzięki technologii cyfrowej. Każda transakcja sprawdzana jest przez wszystkie elementy sieci nim zostanie dodana do danego łańcucha. Ten aspekt zwiększa bezpieczeństwo danych, ich trwałość i brak jakiejkolwiek możliwości do ich modyfikacji czy usunięcia.
Zdecentralizowane kryptowaluty to cyfrowe pieniądze, które ktoś kiedyś „wykopał”. Ich wytworzenie w danej sieci, a także łączenie w łańcuchy danych (blockchain) to ciekawy przykład tego, jak technologia może wspierać rozwój różnych dziedzin życia. Dziś łańcuchy bloków stosowane są w przeważającej części w świecie finansów, np. w odniesieniu do kryptowalut, jednak to być może dopiero początek cyfrowej rewolucji.
Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji o tym, jak działa blockchain oraz kto może przeglądać blockchain lub po prostu interesuje Cię rynek Forex, koniecznie dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School! To zupełnie darmowa baza wiedzy na temat tradingu, gdzie znajdziesz materiały zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych inwestorów.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.